| George3313 a întrebat:

Am o intrebare si as vrea sa raspunda doar cei ce stiu ce vorbesc. Intr-un Dell Optiplex 780 cu sursa de 305W as putea pune un GT9800 512 mb 256 bits? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca nu are alimentare, nu are (si nu are nevoie).
Asta imi da sperante ca nu consuma atat de mult, si ca acei 75W declarati de vanzator sunt aproape de realitate.
Da-i bice, caci daca sursa e prea slaba, in afara de blocarea imaginii sau restart nu are ce sa se intample.

19 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

9800 are nevoie din cate stiu de alimentare separata cu 6 pini,
si de o sursa de minim 400W, ce scoate 23A (sau mai mult) pe linia de 12V.

poti urca aici o poza cu "eticheta" sursei?

Tu faci ce vrei, dar eu as incerca sa acomodez in carcasa aceea o alta sursa (ATX, SFX sau de server).

| George3313 explică (pentru NLS):

Nu are nevoie de alimentare separata, asta ce inseamna? Stiu dosr ca o sa primeasca energia necesara din slot

| George3313 explică (pentru George3313):

Iti dadeam link ul de pe okazii dar am dat deja comanda fiind sigur ca o sa mearga de la cunostinte care se ocupa cu aceste lucruri

| NLS a răspuns (pentru George3313):

Https://outervision.com/b/pusuZa

cam asa arata consumul aproximativ al sistemului cu 9800GT

iar cum foarte bine a zis Mandeliu, DACA sursa e foarte "forjata", sau e facuta de un OEM indoielnic, nu (mai) scoate nici acea valoare de 305W cat are notat pe ea.

DACA placa ta video are mufa de alimentare separata (cu 6 pini probabil), aceasta alimentare trebuie folosita, altfel placa va genera erori in sistem, de la freeze pana la oprire sau restart in bucla.

Placa asta poate ajunge sa consume mai mult de 110W daca o stresezi in jocuri.

| George3313 explică (pentru NLS):

Este green edition, dara alimentator. Daca cumpar unul nu mai am probleme?

| George3313 explică (pentru NLS):

Adica nu se arde nimic happy chiar ma faci sa ma simt mai bine laughing

| George3313 explică (pentru George3313):

Cel putin o returnez daca nu merge

| NLS a răspuns (pentru George3313):

Daca nu are alimentare, nu are (si nu are nevoie).
Asta imi da sperante ca nu consuma atat de mult, si ca acei 75W declarati de vanzator sunt aproape de realitate.
Da-i bice, caci daca sursa e prea slaba, in afara de blocarea imaginii sau restart nu are ce sa se intample.

| PsyhoChild a răspuns:

Din fericire sistemele Dell Optiplex suporta upgradeuri de hardware.
Din pacate sursa nu suporta, pentru placa asta video iti trebuie o sursa de 400 Watt/450 Watt

| George3313 explică (pentru PsyhoChild):

Dar multi care mi au recomandat aceasta placa video mi au spus ca merge, se pune in acel slot si nu are nevoie de o mufa aditionala. Prin urmare, am auzit ca ar merge cam pe orice sursa.

| PsyhoChild a răspuns (pentru George3313):

Https://www.evga.com/......s/gpu.aspx
citeste aici specificatiile daca nu ma crezi

| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Din ce gasesc eu, ai nevoie de o sursa de minim 400W, insa sunt oameni care ruleaza si cu 350-300W, dar n-as risca. Ea insasi are un consum de aproximativ 125W (dupa TDP, consumul real poate fi mai mic/mai mare).

Din pacate, ai mentionat modelul pe care il ai, dar nu ai mentionat si componentele exacte pe care le ai ca sa iti pot calcula consumul exact. O sa iti las link-ul de la un site unde iti poti calcula consumul exact de care vei avea parte si daca sursa ta poate sa tina sistemul: https://outervision.com/power-supply-calculator

Succes!

| George3313 explică (pentru Mandeliu):

Salut! Un vanzator de pe okazii spune ca o folosea pe un sistem de 350w, insa merge cam pe orice sursa, acum nu stiu sigur dar el spunea ca, consuma 75w. Acum sa vad cat consuma pc ul meu.

| Mandeliu a răspuns (pentru George3313):

Trebuie sa iei in calcul si ca sursa respectiva are o vechime considerabila, iar dupa o perioada asa lunga de timp eficienta ii scade, deci probabil ca ai 305W, insa in timp i-a scazut puterea reala pe care o da mai departe componentelor. Iti sugerez sa te orientezi spre un calculator nou, pentru ca sistemul de care vorbim acum deja are un deceniu si ceva de vechime, cu posibilitati de upgrade pe viitor foarte limitate.

| George3313 explică (pentru Mandeliu):

Nu inteleg mai nimic de pe site sincer, dar o sa ti las aici componentele:
6gb ram ddr3
Intel core 2 duo E8400 3.0 ghz
250 gb sata
Placa video daca ar fi Gt 9800 512 mb 256 bit
Cooler ul nu il stiu, daca poti sa il cauti pentru Optiplex 780

| George3313 explică (pentru Mandeliu):

Nu prea ma intereseaza sincer pentru jocuri am Xbox One dar oricum nu conteaza, vreau sa stou daca pot face macar acest upgrade, pc ul oricum l-am luat de nou acum 5 ani

| Mandeliu a răspuns (pentru George3313):

Am cautat acum, nu o sa te tina in nici un caz sursa, din pacate, ai un consum total de 320 de W, deci ai nevoie de o sursa de minim 370W pentru tot sistemul.

| George3313 explică:

Intr un final, as dori un raspuns, poate duce pc ul meu aceasta placa video? Dar sa veniti cu explicatii

| George3313 explică:

Update: placa merge perfect, in jocuri temperaturi normale!

| Quatae12 a răspuns:

Ai nevoie de o sursă mai bună