| LoveIsLove4Ever a întrebat:

am o intrebare si dau funda. am un HDD de 2.5" Toshiba MK2552GSX si un rack USB Verbatim care a continut chiar HDD-ul asta. am mutat HDD in PC pentru a il folosi ca mediu de stocare si am nevoie de HDD din nou extern. la orice alt PC il citeste numai la mine nu vrea sa incarce Sistemul de operare. trebuie sa incarc OS-ul de pe el ca sa pot clona HDD-ul vechi pe cel nou. Nu am unitate optica in PC si nici doua cabluri SATA. nu am decat rack-ul respectiv. cand bag HDD la rack imi apare pe PC, in detecteaza dar cand sa boot-eze luminita aia indicator licare la intervale egale de timp si HDD nu da semne ca lucreaza. l-am lasat o ora asa si ecranul a ramas negru. trebuie sa fac ceva ca sa clonez HDD vechi pe cel nou cat mai repede. mentionez ca rackul nu se potriveste la noul HDD care este de 3.5". ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Din bios selecteaza IDEE

| LoveIsLove4Ever explică (pentru AdrenalinTm):

Nu merge si pe AHCI?

| LoveIsLove4Ever explică (pentru AdrenalinTm):

Nu asta era problema. Am selectat "OnBoard SATA Controller Mode" pe IDE si acum e ceva diferit. tot asa, black screen dar a disparut underlineul de pe ecran si tot nu boota. cand am deconectat de la USB HDD-ul a aparut "Error while loading Operating System". any ideea?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

Pai nu pe usb trebuie sa selectezi ide baga hdd direct in cu mufa sata incearca sa formatezi hdd in format NTFS inainte de toate
sau u vrei sa instalezi windows pe hdd extern usb? nu pre poti face asta decat cu windows 8, 8.1 sau linux

| LoveIsLove4Ever explică (pentru AdrenalinTm):

Cum as putea clona Sistemu de operare daca il formatez? mie imi trebuie sa booteze din el cat inca e in USB dar nu o face. si nu pe USB am selectat IDE am selectat pe controllerul SATA, modul in care opereaza el acum este IDEwinking cand bag HDD de 2.5" in USB si incerc sa bootez nu o face ci ramane black in alte PC-uri il citeste. daca a inceput sa booteze ramane black screen cu un underline care licare si daca deconectez HDD dupa orice perioada de timp apare "Error while loadin OS"

| AdrenalinTm a răspuns (pentru LoveIsLove4Ever):

In alte pc intra in windows normal de pe un hdd usb? e greu de crezut
sal clonezi nu stiu eventual sa-i faci un backup al datelor si fisierelor de pe hard (dar sa stii ca hdd asta o sa mearga doar la tine in pc)
dupa ai nevoie de windows automated Installation KIT ( WAIK) il gasesti la Microsoft pe site
e mai complicat decat crezi