| EX_AL_2002 a întrebat:

Am o intrebare si sper sa ma lamuriti.

Nu stiu intr-e ce sa ma decid ca sa invat, intr-e web development ( php, js, mysql etc ) sau intr-e Photoshop si alte programe de la Adobe.

As vrea sa imi da-ti argumente, gen, care se invata mai repede, cu care se face mai repede bani etc.

Sunt la liceu, in a 9 a, si vreau sa am bani de buzunar si bani de haine si parfumuri.

La revedere!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"sa am bani de buzunar si bani de haine si parfumuri. "...
Nu imi mai irosesc timpul, daca vrei sa inveti, inveti..nu stai sa iti zica cineva ce si cum.
Pa, pa.

| ElSueno a răspuns:

Photoshop-ul se învață relativ ușor, dar trebuie să ai și puțină înclinare spre artă, trebuie să ți cont de lumină, culoare etc. Programare nu te-aș sfătui să înveți deoarece până înveți să scrii un program cum trebuie termini liceul. Ți-aș recomanda să înveți să lucrezi în Sony Vegas iar apoi să te muți la Premiere Pro și After Effects. Banii se fac greu, mulți indieni licitează la prețuri mizerabil de mici pe platforme de freelancing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ElSueno):

"Programare nu te-aș sfătui să înveți deoarece până înveți să scrii un program cum trebuie termini liceul. ".o sa faca niste programe inutile in CodeBlocks? Idiotenia aia...
Se fac greu? Poate din freelancing, altfel. daca se pricepe un pic, vin bani garla.

Nu imi consum resursele..asta e a -3a intrebare pe care o pune ca tot vrea el sa invete, dar nu face nimic.

| floryn1993 a răspuns:

Cele de baza pentru web develop. ( html. PHP, MySQL ) pentru a stapani bine locul de develop

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru floryn1993):

PHP, MySQL e deja invechit...
JS + NodeJS e noua combinatie...
Mdeh.

| ElSueno a răspuns (pentru anonim_4396):

În CodeBlocks oricine poate să scrie programe doar uitându-se la un tutorial. Eu mă refeream să facă programe complexe pe care chiar poate lua bani. La vârsta lui e imposibil să se angajeze la o firma IT, așa că Freelancing-ul rămâne singura soluție. Dar ai dreptate, dacă n-are habar ce vrea să învețe mai bine să lase ideea asta baltă. Dacă vrei să înveți, înveți. Eu la 10 ani am învățat să editez în Sony Vegas, interfața fiind in rusă și eu nu știu o boabă de rusă. Acum am început să folosesc Premiere Pro, a fost puțin mai greu la început dar m-am obișnuit.

| tril a răspuns:

Între gramatică și "într-e" kitsch-uri făcute în photoshop, recomand gramatica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru tril):

De acord cu tine!

| tril a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc.
Si eu cu tine. Am vazut ce ai scris.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru ElSueno):

Ultima parte din raspunsul tau, exact! Daca vrei, inveti! happy
Felicitari pentru ca ai reusit asta happy

| AnastasiaK a răspuns:

Buna! In primul rand, sfatul meu, invata-ti pentru liceu. Daca te descurci bine, primesti burse. Eu asa mi-am castigat banii de buzunar timp de 8 ani. In al doilea rand, invata gramatica... Serios acum, eu, de exemplu, nu te-as angaja cu gramatica aia nici daca m-ar plati cineva sa o fac laughing In al treilea rand, pentru varsta ta si in contextul dat, ti-as recomanda photoshop, dar nu ma voi obosi sa argumentez. O seara placuta!