| MDSanonim a întrebat:

am o intrebare vreau sa imi construiesc singur calculatorul de la 0 am o nelamurire care e faza cu compatibilitatea dintre placa video si procesor, dar placa de baza si procesor trebuie sa fie vreo compatibilitate intre placa de baza si procesor?

11 răspunsuri:
| n1n1o a răspuns:

Sal, da ca sa nu existe bottleneck adica GPU mai puternic decat CPU sau invers. Intre MB si CPU existo o singura compatibilitate adica socketul.

| MDSanonim explică (pentru n1n1o):

Adica intre placa video si procesor trebuie sa aiba acelasi socket? Adica acelasi producator sau cum?

| zindu a răspuns (pentru MDSanonim):

Procesorul trebuie sa intre in socketul de pe placa de baza daca nu sunt de acelasi fel atunci pur si simplu procesorul nu va putea intra locul sau pe MB(placa de baza).
Iar bottleneck inseamna ca procesorul(CPU) sau placa video(GPU) sunt prea sable fata de cealalt iar componenta puternica nu va putea rula la capacitate maxima din causa celei slabe.

| bugativeyRO a răspuns (pentru MDSanonim):

Socket-ul este o chestie ce tine doar de placa de baza si procesor. Daca cele doua nu au acelasi socket, nu iti va merge. Soclul ( socket-ul ) nu este producatorul.

Intre placa video si procesor nu exista neaparat o compabilitate. Intr-adevar ca nu este recomandat sa pui un Pentium 4 si un GTX, cel mai bine fiind sa gasesti doua produse de perfomante similare. Daca imi spui ce ai de gand sa pui inauntrul la "bestia" ta, iti voi spune daca merg sau nu.

In concluzie, nu exista o compabilitate intre procesor si placa video.

| bugativeyRO a răspuns (pentru MDSanonim):

Iar intre placa de baza si procesor sunt mai multe chestii de care trebuie sa tii cont ca sa-ti mearga. Cel mai usor e sa intrii pe site-ul la placa de baza si sa cauti dupa lista cu procesoare suportate, decat sa stai tu sa faci calcule si sa dai cu banu daca merge sau nu. Zi-mi modelul de placa de baza pe care-l vei cumpara si procesorul si iti zic eu daca merg.

| MDSanonim explică (pentru bugativeyRO):

Ok dar acel socket cum se numeste si cum stiu daca sunt compatibile cand ma uit la detalii?

| n1n1o a răspuns (pentru MDSanonim):

MB are 1 sau mai multe sloturi PCI Express si doar 1 socket pentru CPU care difera in functie de CPU INTEL / AMD.

| Darius2019 a răspuns:

Buget?

| MDSanonim explică (pentru Darius2019):

Doar raspunde-mi la intrebare te rog

| Darius2019 a răspuns (pentru MDSanonim):

Pai combatibilitate la socket trebuie sa fie...intre placa de baza si procesor la rami ddr-ul si frecventa daca pui 2 placute trebuie sa fie pe aceeasi frecventa de ex 1333x1333 mhz

| cezarultau a răspuns:

Spre exemplu daca procesorul este pe socket 1150, cumperi placa de baza cu socket 1150.bafta