Întrebare recomandată | tavi555 a întrebat:

Am o mare problema. Acum 3 saptamani am cumparat o antena satelit offset de 80 cm, un LNB HD single universal, cablu coaxial de 20 m, un reciver Amiko impuls SAT, o cartela TVR+ FreeSAT 1 an si un SATFinder. Cand au venit produsele, a doua zi am plecat la tara si m-am apucat sa montez sistemul. Mentionez ca am cunostinte si stiu cum se monteaza, insa aceasta antena mi-a dat batai de cap.
Mai mentionez ca la tara sunt si foarte multi pomi si copaci.
Mai intai am montat antena pe peretele casei, am conectat satfinder-ul intre antena si reciver(am respectat indicatiile) si am inceput sa invart de ea(respectand elevatia si azimut-ul indicat pe un site.), insa nimic. Aveam semnal 0%.
Dupa 5 mutari ale antenei, am gasit in sfarsit un loc in care am prins semnal 60%, insa nu era suficient pentru a receptiona canale romanesti.
Saptamana asta am hotarat sa instalez antena pe casa, dar am impresia ca nu va prinde nimic.
Va rog sa-mi dati cateva sfaturi in privinta pozitionarii antenei. Satelitul se numeste Eutelsat 16 E, eu sunt din Tg-Jiu si antena o montez la Musetesti.
As putea sa platesc un instalator, care ar avea mai multa experienta, insa freesat dispune de instalator, doar in Bucuresti. Daca luam o alta firma de televiziune(digi, dolce), venea de acolo un instalator, dar bunica-mea nu vrea sa plateasca 30 de lei pe luna, doar ca stam acolo in weekend.
Puteti sa ma ajutati si cu un instalator care sa vina la Musetesti. Platim oricat.
Va rog mult!

1 răspuns:
| owtactrl1234 a răspuns:

Noul client SonyMt2 - Winter Holiday a fost adăugat!
Intră acum şi distrează-te împreună cu prietenii tăi, în timp ce te bucuri de noul design de iarnă, ce include costume şi mounturi specifice acestei sărbători, multe cadouri şi o mapă specială dedicată evenimentului de Crăciun!
Te lăsăm pe tine să descoperi mai multe, accesând http://sonymt2.ro/sv/descarcari!
Echipa SonyMt2 îţi urează sărbători fericite!