| daniel2134 a întrebat:

Salut TPU, am o mica nelamurire cu viteza internetului, pe mai multe site-uri am testat viteza netului si aceasta e de aproximativ 5 mb/s (megabytes, nu megabiti), dar cand descarc ceva de pe chrome mi se descarca doar cu 300-800kb/s, extrem de lent. Totusi, pe steam mi se descarca jocurile cu 5-6 mb/s, cum e normal. E de la browser sau de la ce? Pe chrome cu cat e mai mare fisierul cu atat mai lent se descarca, pe steam mi se descarca aproximativ la fel la orice dimensiune. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Sunt site-uri si site-uri, servere si servere. Tu nu depinzi doar de banda ta, ci si de banda lor. Inclusiv de routere-le prin care treci ca sa ajungi pana la destinatie.
Mai depinzi si de incarcarea pe care au au ei dpdv utilizatori/requests. Mai e si variabila daca e server cu load balancing sau nu, daca e in cloud sau nu (datele sunt distribuite pe mai multe hosturi, unele geografic mai apropiate de tine).
E si vorba de protocolul prin care comunici, la jocuri folosesti cu siguranta UDP, care e mai rapid si mai economic decat TCP.
Ie multe laughing...

4 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sunt toate spuse de Sharp Eagle. Diverse surse de descărcare, pot avea diverse viteze. Contează și locația serverelor. Una e să descarci ceva din servere din Germania și altceva din China. Însă mai poate fi și softul care îți gestionează prioritățile pentru utilizarea Internetului. Asta înseamnă că unele aplicații pot fi puse cu prioritate mai mare, deci se vor descărca mai repede. Dacă pui altele cu prioritate mai mică, în același timp, se vor descărca greu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde si de unde descarci... si mai da-l naibii de Chrome. Brave Browser ftw!

| NLS a răspuns:

Depinde de serverul care se afla in spatele acelei pagini, si cata lume se mai conecteaza acolo.
Steam are servere cu banda larga, in timp ce alte pagini au in spate niste servere mediocre.

Totusi, pentru a elimina vina browserului, ar trebui sa incerci de pe Firefox, Edge, si Opera.
Sau Vivaldi si Brave.

| VoidEternal a răspuns:

Like SharpEagle said.