| danut2323231231 a întrebat:

Salut TPU, am o mica problema si as vrea sa ma lamuriti. Mi se intampla uneori sa ma joc pe pc si dintr-o data sa se auda un sunet ciudat. Adica pc-ul merge la o "turatie" normala si dintr-o data parca se tureaza si se aude foarte tare (asta se intampla odata la cateva saptamani). Toata chestia aceasta dureaza maxim un minut si isi revine la normal si de multe ori trebuie sa misc putin pc-ul ca sa isi revina. De obicei mi se intampla cand ma joc, cand stau pe google sau cand fac orice altceva nu am probleme. Ce poate fi? Multumesc!

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Îl soliciți prea mult cu jocul. Eu am stricat o placa de baza la laptop datorita unui joc la care stăteam ore in sir.

| danut2323231231 explică (pentru darrio2007):

Acum am 4 ore de cand l-am pornit, am avut zile cand am stat cu el pornit si 10 ore si nu a scos nici un sunet.

| Ionut659 a răspuns (pentru danut2323231231):

Da dar nu te-ai jucat 10 ore fără oprire,cred. În jocuri sunt efecte speciale,pixeli mulți și multe alte chestii care îți forțează pc ul și îl încălzește, cred că este o problemă și la răcire, nu este răcit bine sau poate nu sunt bine optimizate jocurile pe care le joci, acum contează. Îți recomand să nu îl mai forțezi cu grafica la maxim sau cum o puneai tu și să nu îl forțezi în jocuri ca PUBG. Uită-te la el bine, vezi dacă are vreo problemă la un cooler (în caz de se aude sunetul tare de la un cooler ) și curățăl, ștergel de praf, etc.

| danut2323231231 explică (pentru Ionut659):

Inainte ma jucam gta 4 si aveam aceasta problema, aseara am jucat putin minecraft si au aparut problemele. Probleme cu racirea nu par a fi ca el e mai mereu sub 60 de grade

| Ionut659 a răspuns (pentru danut2323231231):

Du-te la un service și zii probleme pe care le are pentru o diagnosticare, poate are ceva ce nu merge bine