| BulLs a întrebat:

Am o nelamurire... vreau sa trag un document la xerox (documentul are dimensiuni mai mici fata de o foaia A4) si nu stiu cum sa fac ca atunci cand voi duce o poza cu acest document la institutia unde se afla xeroxul sa aiba aceleasi dimensiuni.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca se face o poza a documentului cu un aparat foto, atunci la "xerox" va trebui sa avem la noi si dimensiunile documentului original asa incat cei care vor imprima documentul pe hartie sa stie ce dimensiuni trebuie sa aiba acel document imprimat.
O alta solutie e prelucrarea fisierului foto specificand o rezolutie si dimensiunile originale masurate. (redimensionare)

Daca poza documentului e facuta cu un scanner si e intr-un format care pastreaza datele scanarii inclusiv rezolutia (de exemplu jpg), atunci imprimarea se face automat la dimensiunile originale, evident cu conditia ca si softul folosit la imprimare sa utilizeze datele din fisier.

Cea mai sigura si mai simpla solutie cunoasterea dimensiunilor documentului obtinute prin masurare cu o rigla, sau ruleta.