| Sxies a întrebat:

Salut TPU! Am o placa video RTX 2060 ASUS TUF si de obicei am 32-25 grade in idle sau cand nu ma joc, de ex. ma uit in browser etc si maxim 70 cand ma joc (in general doar rainbow six siege si putin gta 5), cu setari medium-high (in rainbow six), fps-uri limitate la 100 deoarece am monitor de 75hz si nu-mi trebuie mai mult. Sunt ok aceste temperaturi? Am avut maxim 74. Stiu ca aceste placi Asus tuf au probleme cu racirea de obicei, a mai patit cineva cu o placa asemanatoare? De asemenea o sa pun inca 2 fan-uri in panoul carcasei ( aqirys canopus: https://www.emag.ro/......D1V6LMMBM/ ) pentru a avea 5 in total si posibil si al 3-lea dar nu stiu daca merita fiindca nu a mai ramas mesh in fata si pentru acela. Ar trebui sa imi fac griji cu aceste temperaturi? Tin sa mentionez ca am intre 64-70 de grade de obicei, nu tot timpul. Cand ma joc mult timp sta pe la 68-70-72 constant. In afterburner arata ca temperatura maxima e 83, dar pe net scrie ca la aceste placi e 88.
Pe procesor (i5 10400f) am maxim 55-57 de grade cand ma joc, cu cooler stock si tot in jur de 30 idle.
Multumesc!

4 răspunsuri:
| WR104 a răspuns:

Temperatura maxim a pentru rtx 2060 este de 88 grade C
https://www.nvidia.com/es-es/geforce/graphics-cards/rtx-2060/
Deci in principiu 75 e normal orice este peste 85 e problema dar daca nu ajungi la 80 nu ai de ce sa iti faci griji.

| Sxies explică (pentru WR104):

Okay, multumesc de raspuns! happy
Este naspa la aceasta placa faptul ca atunci cand fan-urile ajung la 40% ( de obicei aceasta viteza este atinsa la 60 de grade ) se aud destul de tare, de parca ar fi un "avion care decoleaza". Cel mai tare s-au auzit la 74 de grade, cand fan-urile erau la 55%...

| WR104 a răspuns (pentru Sxies):

Pai banuiesc ca atunci cand ajunge la 74 sau cand face mult zgomot te joci ceva, iti poti pune niste casti cand joci sau poate gasesti in bios posibilitatea de a scadea viteza fanurilor, era si o aplicatie sleedfan parca ii zicea.

| Wr3nch a răspuns:

Mai mult ca ok. Eu am stat cu laptop in 90 de grade plus ani frumosi si inca merge la fel ca in prima zi.