| Sami4041 a întrebat:

am o problemă.
Am pus pe un stik sistemul de operare kali linux si am inceput sa il instalez in laptop. Am selectat limba iar la pasul urmator imi apare acest mesaj"your installation cd rom couldn't be mounted. This probably means that the cd rom was not in the drive. If so you can insert it and try again".
Si nu pot trece de acest pas.

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Cu ce ai facut stick-ul?!?
PH00CK LINUX LA TREABA ASTA si toate programele si tutorialele lui pe langa subiect cand e vorba de treaba asta

pune kali pe stick din windows cu rufus, E GARANTAT SA MEARGA (daca nu ai alta problema, cum ar fi niste USB-uri foarte exotice, stick ieftin si instabil, etc.)

| Ineys a răspuns:

Google it.
Probabil nu ai facut stick-ul bootabil corect.
Probabil ai luat o imagine corupta.
Probabil faci tu ceva gresit.
Nu avem de unde sa stim.

P.S: Prieteneste te intreb, ce vrei sa faci cu Kali Linux daca tu nu reusesti nici sa-l instalezi pe cont propriu? Il instalezi pe masina virtuala sa te joci sau il instalezi direct pe laptop?

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Ineys):

Script kiddie pe scurt

| Sami4041 explică (pentru Ineys):

Pe laptop dual boot si am intrebat ca sa nu refac stikul si de fapt sa fie cv soft de la sd room. Adica nu voiam sa imi bat capul de aia am pus intrebarea