| RiasX a întrebat:

am o problema, am un pc cu Ryzen3 2300x, xfx rx470 8gb si 16gb ram ddr4. Uneori monitorul isi pierde semnalul timp de 2-3 secunde, fara sa se intrerupa sunetul sau ce faceam pe pc in momentul respectiv. Acum cateva zile cand am pornit pc-ul se vedea pe monitor ca si cum ar fi spart, dar dupa un restart si-a revenit. Care ar fi problema? Pc-ul l-am cumparat de la cel.ro, e vreo sansa sa fie vreo componenta minata? Ofer funda happy

6 răspunsuri:
| sayWhaaat a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel, ambele PC si monitor fiind noi.

La mine problema e cablul de alimentare, cum il ating putin cum se inchide monitorul.

| Bubbleuh a răspuns:

Schimba cablul cu care e conectat monitorul cu unitatea. Nu te zgarci si cumpara si tu un hdmi la 100 lei.

| RiasX explică (pentru Bubbleuh):

Nu e vorba de asta, dar voiam sa stiu de la ce e, pentru ca pana acum cateva zile nu mi-a facut deloc asa.

| Florin_Denisov_1978 a răspuns:

Schimba cablul care face conexiunea intre placa video și monitor, de obicei este un hdmi
Dacă placa video are un vga sau dvi, îți recomand sa faci conexiunea prin vga la vga
hdmi are un timp de răspuns mai greu pe unele monitoare la jocuri

| RiasX explică (pentru Florin_Denisov_1978):

Placa video nu are vga, are doar 3 display port-uri, un hdmi(cel pe care il folosesc) si un dvi. Oricum problema nu e de la placa video? E de la cablu sau monitor?

| RiasX explică (pentru Florin_Denisov_1978):

Placa video nu are vga, are doar 3 display port-uri, un hdmi (cel pe care il folosesc) si un dvi. Oricum problema nu e de la placa video? E de la cablu sau monitor?