| Matei_Alex_1997_rHqQ a întrebat:

Am o problema... am un procesor quad core Intel X5450 cu 6GB memorie RAM, placa video amd de 2GB si o sursa de 450W dar... monitorul (HD) nu se aprinde desi unitatea porneste. E posibil ca sursa sa nu-mi poata duce toate componentele? Daca se poate sa-mi raspunda un expert in domeniu.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut. Pana acum a pornit? Ce model de placa video AMD, si ce s-a intamplat inainte sa nu-ti mai porneasca?

| Matei_Alex_1997_rHqQ explică (pentru CM7YRE):

Placa video e Amd Radeon R5 230 si azi i-am schimbat placa de baza cu una msi si dupa ce am terminat de montat si cuplat toate cablurile am testat sa vad daca merge... ventilatorul de la cpu porneste dar monitorul nu merge

| CM7YRE a răspuns (pentru Matei_Alex_1997_rHqQ):

La ce-ai enumerat acolo procesorul iti consuma cel mai mult, ai un TDP de 200, hai 300 cu OC. Slabe sanse sa nu-ti duca sursa, dar e probabil. Ai incercat cu alt cablu/monitor? Ai verificat sa n-ai pini indoiti? Daca scoti ramii, si pornesti fara auzi un bip sau ceva de genul? Ai incercat si cu palca video integrata si cu alta sursa? Pot fi mai multe cauze, de-asta te-ntreb, sa identificam ce si cum.

| Matei_Alex_1997_rHqQ explică (pentru CM7YRE):

Am incercat cu alt cablu nu merge. Nu am pini indoiti. Am testat o data fara rami si fara placa video sa scad consumul dar tot nu mergea. Pe maine o sa vad cum merge pe alt monitor si o sa schimb si sursa.