| Whirlpool a întrebat:

Am o problema. Cand imi conectez telefonul la boxe acestea se aud foarte incet. La casti se aude bine. Am incercat la mai multe modele de boxe si tot asa se aude. Solutii?

3 răspunsuri:
| supermdmario a răspuns:

E normal sa se auda incet, deoarece telefonul nu este dotat cu un amplificator de sunet.ca sa nu mai punem la socoteala si diferenta de impedanta

| supermdmario a răspuns:

Foloseste un sistem de sunet de tipul celor pentru pc.sau un amplificator.

| halogen001 a răspuns:

Tensiunea semnalului dat de telefon e mai mica decat cea necesara pentru ca amplificatorul boxelor sa mearga la capacitatea maxima.
O solutie e sa se desfaca boxele, se vede ce fel de circuit folosesc si se modifica putin circuitul de reactie negativa in asa fel incat sa creasca amplificarea in tensiune. Cine se pricepe putin la electronica o poate face usor. In cazul in care circuitul folosit de boxe nu permite modificarea amplificarii, trebuie folosit un preamplificator, fie intre telefon si boxe, fie se introduce chiar in boxe unde va ramane permanent, sau se poate schimba cu totul circuitul de amplificare din boxe.