| Kakarotto2016 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul.Am o unitate cu 16 GB ram, dar din ei sunt folositi numai 2, 71 GB ram.Am cautat pe ceilalti si i-am gasit 13611 MB RAM sunt la hardware reserved.Am cautat pe net ce sa fac si zice sa umplu pe msconfig si acolo sa pun 13610 MB RAM. Stiu asta am mai facut-o de multe ori DAR, DAR NU MERGE.Am pui 13610 MB ram si dupa ce s-a dat singur restart tot 2, 71 GB ram apare.Ce sa fac, cum sa fac si ma ajuta va rog de 4 luni tot fac si nu reusesc.Dau un mare multumesc si o funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite aici este problema ta. Daca ai Windows pe 32 biti nu iti recunoaste tot RAM-ul, maximul fiind de 4GB. Incearca sa instalezi un Windows pe 64 biti deoarece poate sa recunoasta peste 4GB. Aici ai lista cu cat RAM suporta fiecare Windows(7) in functie de editie:
Starter: 8GB
Home Basic: 8GB
Home Premium: 16GB
Professional: 192GB
Enterprise: 192GB
Ultimate: 192GB
P.S: Recomand Windows 7 Ultimate deoarece este cel mai bun happy

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uita-te pe aici: http://dan-blog.ro/......s-7-32-bit
Sau pune Windows pe 64 bit.

| Frank51 a răspuns:

Ai o singura placuta cu 16GB sau ai doua de 8GB? In bios ce zice despre ram, ai verificat? Nu am mai auzit asa ceva pana acum.

| Kakarotto2016 explică (pentru Frank51):

Am 4 placuta de ram fiecare are 4 GB.nu chiar stiu sa umblu pe bios eu am ASUS UEFI BIOS Utilility

| Frank51 a răspuns (pentru Kakarotto2016):

De regula windows-ul pe 32 de biti nu suporta mai mult de 4GB, Dar la tine 2, 7GB este foarte putin, ori ai placa video integrata in procesor si isi ia 1, 3GB ori ceva nu este in regula. Sfatul meu care poate sa fie? Sa iti instalezi windows pe 64 de biti ca sa folosesti toti cei 16GB, desi nu vad rostul lor, 8GB este arhisuficient pentru orice activitate, chiar si gaming extrem.

| cristimihailov a răspuns:

Windows 32 biti nu poate accesa mai mult de 3.5 gb din memorie.

Formateaza si instaleaza windows 64 biti.

| cristimihailov a răspuns:

E vorba de cum acceseaza memoria. Windows 32 nu poate accesa mai mult de 2 la puterea 32 - 1, ceea ce inseamna vreo 4 gb si ceva. Din care sistemul mai rezerva ceva. Windows 64 poate accesa 2^ 64-1 bytes.

De aceea ai nevoie sa schimbi cu totul sistemul.

Reformatarea e mai buna decat suprainstalarea (depinde ce file system ai, etc). Nu vrei sa cari problemele dintr-un sistem in altul...

| xLionel a răspuns:

Ai Windows pe 32 sau 64 de biti?

| Kakarotto2016 explică (pentru xLionel):

32 biti

| Kakarotto2016 explică (pentru Salontanul):

MULTUMESC FOARTE MULT, am schimbat Windows pe 64bit si am acum 16 GB ram.

| Kakarotto2016 explică (pentru Kakarotto2016):

De Fapt va Multumesc Foarte Mult la Toti

| Salontanul a răspuns (pentru Kakarotto2016):

Uite aici este problema ta. Daca ai Windows pe 32 biti nu iti recunoaste tot RAM-ul, maximul fiind de 4GB. Incearca sa instalezi un Windows pe 64 biti deoarece poate sa recunoasta peste 4GB. Aici ai lista cu cat RAM suporta fiecare Windows(7) in functie de editie:
Starter: 8GB
Home Basic: 8GB
Home Premium: 16GB
Professional: 192GB
Enterprise: 192GB
Ultimate: 192GB
P.S: Recomand Windows 7 Ultimate deoarece este cel mai bun happy

| sykaTHEoNe a răspuns:

Windows-ul trebuie sa fie pe 64 de biti ca sa ii citeasca pe toti