| ȚigariExpirate a întrebat:

Am o problema cu calculatorul.
Am reinstalat windows-ul si merge bine, dar nu imi intra in jocuri, am instalat toate driverele (si cel de la placa video) si dupa intra in jocuri dar la un moment dat se bloca cu totul si trebuia sa il resetez de la buton, poate fi defecta placa video dedicata?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Jocurile fiind pe d?

| anonimg a răspuns:

Da, poate să fie și de la placa video. Încearcă cu alta.
Dacă face la fel, atunci pot fi unul sau mai multe din următoarele cazuri.
1. Posibil să ai un virus in pc.
La reinstalarea windows-ului trebuiesc formatate dispozitivele de stocare (hdd/ssd). Eu mă gândesc că tu nu ai formatat partițiile.

2. O altă problema de blocare este din cauza memoriei RAM. Scoate memoriile din slotul lor și apoi fixează-le bine și cu putere la loc.

3. O altă cauză poate fi procesorul. Posibil ca să aibă nevoie de o nouă pastă termoconductoare; iar ventilatorul acestuia dacă este încărcat de praf nu-l mai răcește cum trebuie și automat se blochează sau chiar se poate opri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la placa video nu se blocheaza tot PC-ul, e de la procesor

| Adrian5575 a răspuns:

Vezi in task manager daca ai vreun program care incarca procesorul la maxim degeaba.

| marinaru777 a răspuns:

Da update la windows 10 pana ala versiunea 20h2 daca e problema de drivere, directx, flash player se elimina, apoi verifici componente.
Fa si un test pe benchmark poate iti da ceva
https://www.userbenchmark.com