| aztec123 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul. Cand pornesc calculatorul imi apare mereu o erroare aceea cu "A disk read error occurred, Ctrl +Alt+Del to restart sau in timp ce ma joc pc se blocheaza si imi apare ecranul albastru cu multe scrisuri. Problema aceasta o rezolv doar daca descfac unitatea si misc de fire, i-ar calculatorul merge o perioada de timp bine dupa care i-ar apare eroarea. Va rog spuneti-mi care ar fi cauza.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Faza cu ecranul albastru e cauza harware,de obicei se pune praf pe sloturile de la rami si nu mai fac atingrea cu trebuie! Cand apare ecranu albastru,uita-te atent la penultimu rad unde iti zice cauza problemei! Pentru ramane mesajul pe desktop fara sa sa se restarteze,dai clik drepta pe my computer/properties/advanced system setings/advanced si dai la setings(ultima)unde debifezi automatically restart.Un format sau un repai n-ar strica, sau cel mai bine un restoare, asta daca ai avut creat un point restor! Poti folosi programe softuri precum glary utilities pentru optimizare si restaurare system!

2 răspunsuri:
| AlexCrb a răspuns:

Cred ca e din cauza hdd-ului. Verifica cablurile acestuia.

| kristy a răspuns:

Dupa cum spune si alexcrb, verifica cablurile de la harddisk, s-ar putea sa nu fie conectate calumea.