| Anonim2354 a întrebat:

am o problema cu calculatorul.Cineva a incercat sa imi reinstaleze windows-ul dar cred ca e o mica problema.Cand aprind calculatorul imi apare sa selectez Windows 7(de 2 ori) si daca il selectez pe primul apare normal,dar cu rezolutia schimbata si fara internet, iar cand intru pe al 2-lea este la fel ca inainte,cu fisiere cu tot,cu un mic adaos totusi,in E(program files), care inainte nu se aflau acolo.
Cum fac sa scap de aceasta problema la aprindere si sa elimin windows 7(primul) care nu este bun? Am windows 7 pe 64.
Si daca vreau sa reinstalez windows-ul, cum fac sa nu mai dau de aceasta problema din nou?
Funda celui care ma lamureste. happy

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Tu practic ai mai instalat o versiune de windows. Pe acelasi calculator.

Prima versiune de windows, aceea cu rezolutia pare sa stea in C.

A doua varianta de windows pare sa stea in E.

Instalarea windows-ului pe alt hard disc poate sau nu poate fi problema. Daca ai spatiu suficient pe E... e ok. Nu e genial dar merge.

Pt a rezolva chestia te-as sfatui sa stdrgi totul si sa il mai instalezi odata.

Motivul este ca anumite programe din windows pointeaza automat spre C:/. Daca ai instalat deja aplicatii pe noul windows nu stii daca ele au instalat fisiere si pe C(vechiul windows). De aceea daca te apuci sa stergi nu prea vei stii ce stergi.

In plus noile programe s-ar putea sa isi scrie datele temporare pe acolo.

Daca ti neaparat sa iti dispara din lista, in noul windows lansezi din linia de comanda msconfig si te joci prin taburile afisate. La un moment dat vei vedea optiunile de boot. Pur si simplu il stergi de acolo pe windows ul vechi (cel de pe C).

Apoi te duci de mana si stergi windows, program files si program files x86. Daca vrei sa stergi si datele userilor, stergi si users.

Si speri sa fie totul ok...

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ala nu stia sa reformateze, ti-a pus 2 win unul peste altul, trebuie sa reformatezi ca lumea acum...e un haos acolo, crede-ma big grin ( cand iti apar acolo partitiile in timp ce formatezi, le stergi apoi creezi unele noi, dupa aceea nu vei mai avea problema asta )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal si foarte des intalnit,windwosul trebuia reinstalat tot In C. Tipul ce ti-a instalat win l-a bagat in E,care e o partitie destinata fisierelor neexecutabile adica poze,filme,etc. Tu acum practic nu mai ai nicio partitie pentru poze,filme etc.

Acum lasi windows-ul in E, intri pe acel windows, Click dreapta pe C si apoi format. Daca nu rulezi win din C ar trebui sa ti se formateze adica sa stearga tot din C.

Deci treaba este simpla, intri pe windowsul care stii ca este in E si care merge bine si apoi de acolo mergi la C, dai click dreapta pe C si apoi format.O sa iti apara un mesaj cum ca ti se va sterge tot din acea partitie, dai ok si gata. Incepe formatarea.

| celdesuspendat a răspuns:

La instalare, formateaza partitia C: