| KLiNK a întrebat:

Am o problema cu cardul SD al telefonului. E un card de 32GB, Kingston. Nu cred ca ajuta dar in fine. Cand m-am trezit de dimineata am luat telefonul sa imi verific mail-ul si apoi sa intru si eu pe Facebook ca orice om. Am constatat ca nu puteam sa trimit fotografii care le aveam pe Cardul SD. Jocuri care le aveam mutate pe card nu voiau sa porneasca, cu toate ca aplicatii precum Messenger (care erau pe card) mergeau fara probleme. Cu exceptia faptului ca nu puteam trimite fotografii. Asa ca sting telefonul, scot bateria, scot cardul, bag bateria, bag cardul, arpind telefonul. Nimic. Acum spunea ca nu mai merge deloc. Nici aplicatiile de pe card nu le aveam. Am conectat telefonul la PC si ce sa vezi: Calculatorul vedea cardul. Neavand un cititor de card (nu mi-a folosit pana acum), nu am putut sa formatez cardul din calculator direct (fotografiile mele sunt salvate in cloud, deci nu pierd cine stie ce chestii de pe card). Asa ca am incercat din telefon, fara rezultat. Am zis sa resetez tot telefonul. Oricum nu l-am mai resetat de un an. Cand sa dau resetare am vazut o optiune "Sterge continutul Cardului SD"..deci totusi telefonul stia ceva de cardul SD. Ei bine am resetat telefonul bifand si optiunea de mai sus. Acum cand isi actualizeaza toate aplicatiile ma uit in el la stocare si vad ca nu vede nici pic de card. Nu mai stiu ce sa fac. Stiti cum il pot repara? Habar nu am si e foarte enervant pentru ca telefonul meu nu are cine stie ce memorie interna.

Răspuns Câştigător
| Georgescu_Radu_1981 a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare: aveam cyanogenmod 13 pe telefon si am setat cardul sd ca memorie interna, iar apoi nu stiu cum am dat din greseala pe "Factory Reset". Dupa 5 min s-a sters tot, am reinstalat Androidul pe telefon, dar telefonul nu se mai deschidea. Am scos cardul SD si s-a deschis. Atunci am bagat cardul SD in calculator, am formatat cardul, iar apoi era ca nou, iar telefonul mergea foarte bine.

Deci eu zic sa-ti cumperi un adaptor de SD pentru calculator ca nu are de ce sa coste foarte mult, si apoi sa formatezi SD-ul. happy

| KLiNK explică (pentru Georgescu_Radu_1981):

Gata am rezolvat problema big grin O sa cumpar un adaptor pentru ca in situatii ca astea imi va trebui.

5 răspunsuri:
| MITZANUL a răspuns:

Salut. Daca tel. are Android. De la Android M in sus nu se mai suporta App2SD. Exista o optiune care foloseste cardul SD ca memorie interna. Verifica dimensiunea memoriei totale.

| KLiNK explică (pentru MITZANUL):

Am Android M si cardul era folosit ca memorie interna inainte de ceea ce am povestit mai sus. Am verificat dimensiunea memoriei totale. Cardul SD nu este acolo. Astept sa se actualizeze aplicatiile si scot putin cardul sa ma mai uit putin dupa vreun defect fizic daca e vizibil.

| KLiNK explică (pentru MITZANUL):

Gata. L-am rezolvat. Am inchis telefonul si apoi am scos si am bagat cardul. Apoi a spus ca nu e compatibil, dupa care l-am formatat ca stocare interna.
http://imgur.com/x30bdYQ
Multumesc pentru ajutor!

| Georgescu_Radu_1981 a răspuns:

Cp bravo happy