| Khero a întrebat:

Am o problema cu cei de la eMAG. Acum 3 saptamani mi s-a ars placa video pe care am cumparat-o de la ei. Am trimis-o in garantie, si cand am lasat-o mi s-a spus ca in maxim 2 saptamani o sa o primesc inapoi (scrie clar in contract ca termenul maxim este de 15 zile). Au trecut 3 saptamani pana sa ma contacteze. Azi am fost la ei si am ridicat-o. Am ajuns acasa, am montat-o, si surpriza, prezinta aceleasi defecte, nu au facut decat sa o curete putin de praf. M-am saturat sa ma tiganesc cu ei, maine la prima ora m-as duce sa-mi cer banii inapoi, dar nu stiu sigur daca voi reusi. Intrebarea este, sunt obligati sa-mi dea banii inapoi in cazul asta? Cum ar trebui sa procedez?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Daca au trecut mai mult de 14 zile sunt obligati sa ti-o inlocuiasca. Daca nu vor inregistreaza-i si in prima instanta ANPC: http://www.anpc.gov.ro/articol/575/date-contact
Ulterior numai prin judecata.
ATENTIE! Daca ti-o inlocuiesc sunt obligati sa-ti dea inca 2 ani de garantie (sau cat are placa pe net) de la data inlocuirii. Sa nu te lasi. Ai dreptul! Eu am facut-o cu un monitor. Mi-au dat inca doi ani pe el desi mai avea o luna pana expira cea veche. Succes!