| soccerbaa1231 a întrebat:

Am o problemă cu conexiune wifi. Am un laptop din 2016 şi este foarte bun. Dar problema este că nu vrea să-mi mai vadă reţeaua mea e wireless. Pe telefon sau pe alt laptop merge. Am incercat să schimb şi banda. Am incercat să schim şi canalele din router. Am incercat să adaug reţeaua manual şi spune că deja este adăugată. Nu merge nimic. Aştept un răspuns. Fundă, HELP.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Incearca o schimbare la "Wireless Mode" (Auto, N mode, legacy). La mine e un router Asus si merge cu "N mode". Tin minte ca am avut si eu problema asta cu foarte mult timp in urma si nu am inteles de la ce e. Stiu ca mergea tot timpul fara probleme apoi dintr-o data am avut aceeasi problema si anume pe un laptop nu mai mergea netul.

Acum am asa:
Network Name (SSID): un nume
Hide SSID: no
Wireless Mode: N only
Channel bandwidth: 20/40MHz
Control Channel: 1 (din 13 canale 1, 2, 3, ..., 12, 13)
Extension Channel: Above
Authentication Method: wPA2-Personal
WPA Encryption: AES
WPA Pre-Shared Key: parola care este
Group Key Rotation Interval: 3600

si merge. Imi aduc aminte ca am schimbat pe un canal mai inferior si am pus N only.