| Sifoniera a întrebat:

am o problema cu incarcatorul de la laptop mai exact cu mufa in care acesta intra(firul/cablul este ok nu e stricat doar mufa este)merge sa-l mai incarc doar daca pun incarcatorul intr-o anumita pozitie, as putea sa-l mai repar? si daca da cat m-ar costa? funda!

Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Pai mai intai ar trebui sa iti dai seama daca problema e la mufa de la laptop, sau mufa de la cablu, in timp se uzeaza evident, daca cunosti pe cineva cu un alimentator similar cu al tau, il poti cere sa vezi daca ai aceeasi problema. Daca ai aceeasi problema, dar la laptopul lui nu, inseamna ca mufa de la laptopul tau e de vina. Daca cablul sta fix si incarca normal in orice pozitie, problema e la cablul alimentatorului tau. Ca sa rezolvi asta ai 2 variante.
1.Cumperi alt alimentator (in functie de model te ajunge intre 50-120lei de obicei)
2.Asta e mai ieftina, cumperi doar mufa alimentatorului, uite aici un site cu preturi orientative, tu il poti lua de unde vrei
https://www.mentor-market.ro/mufe-alimentator.html
, tai mufa veche si o pui pe asta in loc, nu e nevoie neaparat de pistol de lipit sau letcon, doar dezizolezi cablurile, ai grija sa corespunda culorile intre ele (minus la minus, plus la plus, de obicei minus e partea metalica exterioara a mufei). Daca nu vrei sa iei un cablu asa, atunci te poti duce la diverse service-uri din oras unde se repara electronice, sau la talcioc chiar si sa gasesti un alimentator cu aceeasi mufa dar defect, si sa il iei la pret mai mic.
Deci ca sa insumez totul intr-o fraza, solutia mai scumpa e sa iei alt alimentator nou, cu pret intre 50 si 120 lei, solutia mai ieftina e sa cauti un cablu nou sau o mufa noua si sa o pui la alimentatorul tau vechi. Spor!

| Sifoniera explică (pentru Arthiom):

Cablul de alimentare este in regula dar mufa(nu stiu cum se zice dar) este stricata!

1 răspuns: