| Iuliant22 a întrebat:

Am o problema cu internetul. De cateva zile nu mai merge pe PC, pe telefon merge, nu am probleme cu el. Nu se aprinde led-ul Lan1 unde e bagat cablul, am incercat sa instalez driver la placa de retea dar spune ca nu am cablu conectat, ledul de pe placa de baza e aprins verde.
Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este conexiune buna la cablul dintre PC si router.

Intai scoate cablul de retea dintre PC si router si baga bine mufele inapoi (atentie la clema mica de fixare, care trebuie stransa la scoaterea mufei).
Daca situatia se mentine, incearca sa inversezi cele doua capete a cablului.
Daca nici de data asta nu merge, incearca cu un alt cablu, bun.

| Iuliant22 explică (pentru Bula):

Am incercat deja cu 3 cabluri si nu e

| Bula a răspuns (pentru Iuliant22):

Incearca direct cablul de internet bagat in PC.
Daca nu merge nici asa, atunci e defecta placa de retea. Daca merge, atunci routerul are ceva.

| Elena9328 a răspuns:

Oprește l din spate.
Vezi că are un buton negru.
Și da i drumul.

| alexandru303 a răspuns:

Normal se verifica daca ai cablul conectat la ruter, daca esti conectat la ruter(ruterul tau), daca e schimbata parola si ai fost respins in a te conecta. Sunt multe cazuri. Poate nu ai driver instalat cum trebuie. Sunt multe chestii. Cel mai bine e sa cauti pe Youtube si vezi care dintre video-uri se aseamana cu situatia ta. Daca nu te descurci cheama pe cineva la tine sa te ajute. La intrebarea ta nu poate fi dat un raspuns exact, gen fa aia si merge. Imi pare rau. Primesc funda?

| Iuliant22 explică (pentru alexandru303):

De obicei cu driverul se instaleaza automat la wind 7, am incercat sa instalez eu unul dar spune ca nu am cablu conectat.