| Str_Edwardo_1998 a întrebat:

Am o problema cu laptopul.
Este un laptop Lenovo i3 1 Tb 4Gb ram si placa video nVIDIA de 2 Gb.
Problema este ca se aude un carait destul de puternic tot timpul cat este pornit. Nu stiu daca caraie hdd-ul sau cooler-ul. Dar avand in vedere ca este luat de 2 saptamani si m-a costat 2100lei ar trebui sa mearga bine si sa fie silentios.
Ruleaza windows 8.1 tore driverele instalate.
Ce sa fac?
Este normal sa faca asa sau sa il duc in service?
Daca vreti sa ma ajutati imi scrieti mai jos daca nu fara comentarii aiurea.
Mersi

3 răspunsuri:
| FlorinCiokan a răspuns:

Nu ii da nici un pumn daca mai vrei sa iti functioneze si sa mai ai garantie.
De cele mai multe ori e HDD-ul.
Nu e ceva urgent dar iti zic sa iti salvezi altundeva datele ca e posibil sa nu te tina mult. Si da il poti trimite oricand nu ai nevoie de el. e mult mai ok odata ce il verifica stii ca nu mai ai probleme cu el. E posibil sa fie cooler-ul dar nu strica sa salvezi datele pe HDD in caz ca nu e stricat. Orice ar fi tot trimite-l la reparat.
Bafta

| Alexandrescu_Vlad_1990 a răspuns:

Salut! Da, probabil e de la HDD sau de la cooler. S-ar putea sa stea prost in carcasa( sa atinga ceva prin carcasa). Incearca metoda ruseasca ( dai un pumn in carcasa de jos) nu foarte puternic. Daca sunetul contiuna si peste cateva zile, iti recomand sa mergi la un service sau daca e in garantie poti sa il duci acolo. Sper ca te-am ajutat. Bafta!

| Shikazirukato a răspuns:

Vezi sa nu fie ventilatorul, de regula se intampla atunci cand il ti in pat, aspira scame, impuritati, praf care se depun pe el.Ingreunand altfel miscarea lui.
Cel mai bine metgi cu el la service, ti_l aspira si il unge, poate are nevoie.