| redtrr1 a întrebat:

am o problema cu laptopul meu, cand intru intr-un joc, de exemplu fifa 17 ( care imi duce decent pe laptop dupa specificatii ) imi merge cu foarte mare lag..Am incercat pe toate setarile jocului ( low, medium samd ) si merge la fel. Si asa patesc cam la majoritatea jocurilor, in jocurile care ar trebui sa imi duca lejer pe high, am putine fps uri chiar si pe low....Ma gandeam ca poate fi din cauza placii video integrate ( care e un amd graphics hd ), se poate ca atunci cand rulez jocurile, placa dedicata sa nu fie folosita? Cea dedicata e destul de buna ( e un AMD Radeon r8 m445dx) si ca restul componentelor, am un procesor amd a10 9600p up to 3.3 GHz si 8gb de ram.
Pot cumva sa selectez atunci cand deschid jocul sa ruleze doar pe o placa? Tin sa spun ca am facut toate update urile ..Stiu ca nu explic prea bine dar nu ma pricep.Dau funda

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

1. Intra in proprietatile display-ului si vezi care placa video este activata.
2. Verifica in Task Manager cat la % este ocupat procesorul, atat fara, cat si cu jocul pornit.
3. Opreste programele de care n-ai nevoie, inclusiv care pornesc automat la pornirea laptop-ului.
4. Scaneaza laptop-ul pentru eventuali virusi https://www.eset.com/us/home/online-scanner
5. Fa o testare riguroasa pentru hardware-ul laptopului, in special hard disk-ul. Lanseaza comanda
Check Disk pentru partitia C:, respectiv si celalalte partitii (la My Computer dai click-dreapta pe iconita partitiei - Proprietati, iar la verificare bifezi toate casutele, inclusiv testarea de suprafata, pentru "Bad"-uri).
Testarea partitiei C: se va face doar la urmatoarea pornire a laptop-ului.

Testarile de suprafata sunt foarte importante, dar dureaza mult, poate si cateva ore (in functie de marimea Hard Discului). Lasa-l sa-si faca treaba, sa nu fie intrerupt!

1 răspuns:
| Justusee34 a răspuns:

Nu ma pricep nici eu asa bine dar poate e de la Windows (sau ce Os ai tu) sau e de la hard disk (daca ai dat cu pumni in el sau ti-a picat sanse sa fie de la hard disk )
Ps update de le Os pot sa iti dea sau ia din fps la jocuri nu mult dar mai bine esti atent.