| Danutsz a întrebat:

am o problema cu laptopul meu in ceea ce priveste viteza lui in ultimele 2 zile. Am windows 10 din fabrica 64bit si cred ca de la asta e problema poate de la update. Treaba este ca pana acum imi intra in windows in 15 secunde de la deschidere si mergea totul perfect pe el, de 2 zile se deschide ff greu si astazi mi s-a restartat cand am venit de la munca si l-am deschis. Merge si greut deja incarca greu tot. Tin sa mentin ca este un laptop bun cu 12Giga de Ram, 2G video dedicata si Procesor Ryzen 3. Dau funda la solutia cea mai sigura si mai buna, multumesc

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Erorile sunt de 2 tipuri: software, si hardware.
In primul rand, bazandu-te pe ideea de software poti:
-instaleaza/actulizeaza diverse drivere (toate: video, audio retea etc)
-instaleaza runtime-urile necesare http://www.computerbase.de/downloads/systemtools/all-in-one-runtimes/
-reinstaleaza si un windows potrivit pentru sistemul tau de operare (intre 7 si 10), ceva cat mai "curat"
-actualizeaza bios-ul
Hardware:
-verifica hdd-ul cu hdd sentinel sa vezi daca e de la sta
-verifica toate cablurile sa fie legate corect
-verifica temperaturile la placa video/procesor (core temp, gpu temp etc.)
-Incearca sa testezi fiecare componenta pe alt sistem daca ai
-testea ramii cu memtest (in general poate sa fie si de-aici).
Inainte de toate, daca ce primesti tu e un bluescreen, fa-ti un dump:
https://mywindowshub.com/......s-on-bsod/
Strange mai multe dump-uri sau macar unul, si fa-i o analiza (simpla, instaland bluescreen viewer, sau complexa cu un debugging tool) si atunci o sa vezi sigur de la ce e.
https://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html
Incearca sa refaci situatia in care iti da crash pc-ul, conteaza foarte mult daca doar se blocheaza, daca e blackscreen, bluescreen, etc.

| Bogdan70001 a răspuns:

1. Instaleaza Malwarebytes de pe google si fa o scanare. Daca are virusi ii stergi
2. Verifica programele din start up.Si dezactiveaza absolut tot ce nu-ti trebuie(Eu am dezactivat tot)
Dupa da un restart

Funda?

| cezar003 a răspuns:

Inca de prin ianuarie au bagat un update gresit pe care l-am avut si eu, boota in 15-20 minute.Nu stiam de unde provine,am reinstalat windows si nimic, mi-am facut tot felul de ganduri negre, am crezut ca mi s-a stricat procesorul, am verificat temperaturiile totul parea in regula, iar cand pornea functiona totusi ireprosabil. Aproximativ dupa doua saptamani mi-a intrat un nou update si ca prin miracol acum porneste in 45 secunde.Astazi am intalnit aceeasi problema la un prieten, incearca sa fortezi sa-i faci update sau astepti pana ti-l baga ei

| DoctorWh0 a răspuns:

Um... de obicei, dupa un update, ar trebui sa ii dai "reset"(da exista asa ceva). Ar trebuii sa reinstaleze totul de la inceput singur fara sa te chinui tu cu paritionari si chestii. Verifica temperaturile, vezi daca SSD-ul(Daca se boota in 20 sec, banuiesc ca e SSD) are ceva, vezi sa fie optiunea fastboot aplicata.

| Danutsz explică (pentru DoctorWh0):

Hdd e la 100% in task manager, fara nici o aplicatie deschisa, de ce?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Danutsz):

E hard sau ssd? Daca e hard si è de 5400rpm atunci asta e. Schimba imediat sau adaugă daca poți un ssd sau un HDD de 7200rpm. Vezi dupa ce îl pui sa reinstalezi tot

| iwefgOficiall a răspuns:

Nepotul meu a luat zilele astea cea mai recenta versiune de pe Microsoft store si merge brici cu windows media creation tool 1809 version!

| GeorgeMihai a răspuns:

Așa îmi merge și mie. Eu nu i-am mai dat de doi ani format. Reformatarea este cea mai sfântă.