| Gax97 a întrebat:

Am o problemă cu laptopul: microfonul pe Skype, Microsoft Teams și Zoom îmi funcționează perfect, dar în schimb pe Google Meet nu funcționează sub nicio formă! Știți cum aș putea rezolva problema?

21 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum anume arată de nu merge?

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Microfonul este intern.

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Incorporat în laptop.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

A, si ceilalți nu te aud pe tine? Sau?

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Da, pe Google Meet nu mă aude nimeni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

Folosești Chrome?

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Da.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

Și când intri pe video în Meet, nu-ți apare pe undeva pe ecran, în partea de sus, să dai Allow/Permite la microfon?

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Ba da, îmi apare.

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Chiar dacă dau Permite, tot nu îmi funcționează microfonul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

Intră aici te rog: https://apps.google.com/meet/ și conectează-te cu contul tău google și după dă-i pe rotița aia de setări din dreapta sus. Să-mi spui ce-ți arată acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Că mă gândeam că poate e ceva de la setări. Dar dacă nu merge chiar dacă dai permite, poți să încerci când ești pe video să dai pe microfon, jos pe ecran parcă, să se oprească și după dai pe el din nou ca să pornească. Poate se rezolvă. Aici https://apps.google.com/meet/ unde ți-am spus să intri îți arată starea microfonului și a camerei pentru site-ul Google Meet și trebuie să apară Permis și acolo.

Poți să te uiți și la și videoul ăsta. https://www.youtube.com/watch?v=1XWggM1WpIY Arată cum se verifică microfonul din setări.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si dacă nu merge nicicum, o ultimă variantă ar fi să dezinstalezi Chrome și să-l instalezi la loc

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Am făcut tot ce mi-ai spus, inclusiv instalarea și dezinstalarea Chrome-ului. Nu a funcționat niciuna dintre metode.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

Aici ce-ți arată la setări?
https://apps.google.com/meet/

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Îmi apare Realtek High Definion Audio (driverul) sub trei forme: Comunicații, Microphone și Prestabilit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

Și când ești acolo, dacă vorbești ar trebui să se miște în dreapta alea 3 bulinuțe verzi de lângă semnul cu microfon. Dacă nu se mișcă încearcă pe rând toate 3 variantele și vezi dacă se mișca la vreuna

| Gax97 explică (pentru anonim_4396):

Nu se mișcă la niciuna dintre variante.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gax97):

Am găsit un video explicativ despre Meet. Te poți uita de la min 2:38. De acolo arată ce s-ar face dacă nu merge microfonul. Văd că se pune să dezinstaleze și reinstaleze driverul de la cameră ca exemplu. Dar nu știu ce să-ți zic dacă să încerci sau nu, aici nu mă pricep.

https://www.youtube.com/watch?v=YqCjIK9Hzao

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se intampla sa nu mearga pe Teams, in schimb mergea pe tot restul de le-ai mentionat. Actualizeaza Chrome si daca ai Windows 10 sau Android, verifica permisiunile din setari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mai pui întrebarea pe TPU. Că pe asta am monopolizat-o eu laughing Trebuie să fie cineva care să știe să te ajute mai bine cu ce e de făcut.