| MiculAlex a întrebat:

Am o problema cu laptopul... nu stiu dc nu mai booteaza... adica bag cd-ul cu windows ( care sigur este bootabil pentru ca l-am instalat si pe alt calculator) si cu toate ca este setat din bios sa booteze din hdd cand sa apas orice tasta pentru a intra in setarile de instalare, trece rapid peste si imi intra in windowsul vechi adica nu booteaza deloc, nici nu il baga in seama. ce sa fac?

2 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Intra in BIOS si cauta prin Boot menu. Seteazo Boot order-ul in asa fel incat sa-ti citeasca DVD-romul sau CD-romul prima oara. Poti forta Boot-ul manual printr-o tasta anume (de regula e F2, F10, F11, F12 etc difera putin la fiecare calculator. Apasand acel buton vei putea intra in Boot menu inainte sa porneasca windows-ul)

| GalatiCalculatoare a răspuns:

Se pare ca ti s-a stricat cd-rom-ul. Daca e vorba de un laptop, il poti inlocui usor ca iti faci treaba.