| ClaudiuGoosty a întrebat:

Am o problema cu leptopul.De ieri dimineata imi merge incet, prost.In browser imi intra greu, daca dau click dreapta sa dau un refresh se blocheaza cateva secunde, in jocuri imi intra greu sau deloc.Am sters jocurile care nu mai ma jucam, si programele care nu le foloseam, am scanat tot PC, am 330+ GB free.Dar tot asa merge. De la ce poate fi? Am nevoie de ajutor.

10 răspunsuri:
| RoyDupuis a răspuns:

Este virusat, d-asta merge greu, un antivirus nu este suficient.
Fa o scanare cu urmatoarele:
1- antivirus-ul pe care il ai.
2- Malwarebytes (este un program gratuit dar foarte bun)
3- SuperAntiSpyware (este un program gratuit si foarte bun)
4- CCleaner (program gratuit)
Dupa toate astea ar trebui "s-o ia la fuga"! laughing
Daca dupa ce instalezi aceste programe, ai putea sa intri in "safe mode" si sa rulezi scanarile de acolo, ar fi si mai bine!
Dupa ce scanezi cu unul dintre programe, ar trebui sa se restarteze laptop-ul (sau sa-ti ceara sa-i dai restart), dupa ce se aprinde, intra in folder-ul numit Quarantine al programului respectiv, si sterge tot ce este in el. Daca nu cunosti locatia folder-ului, o gasesti in programul respecttiv.
Bafta!

| lpavel a răspuns:

Mai reinstaleaza si tu windows big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

STOP.-! Toate raspunsurile sunt GRESITE. Fa cum iti spun si laptopul va merge ca nou-! 1. Spune mi ce laptop ai. 2. Activeaza windows ubdate din control panel-!(daca nu e activ)! 3. Fa toate ubdateurile care se fac in mod automat. 4. Instaleaza eset smart security 8. ( versiunea gratuita de 30 de zile) 5. Da o scanare particularizata si bifeaza toate casutele de la scanare. 9. Scanarea dureaza c am de la 3 pana la 6 ore ( in functie de laptop) 10. Antivirusul va gasi peste 100(O SUTA) de amenintari. 11. Dai stergere sau mutare in carantina. 12. Faci un restart-! 13. STERGI ESET SMART SECURITY 8. 14. instalezi yac antivirus. scuze dar nu mai am timp sa raspunt. Ca a aparut ceva urgent

| CinevaNou a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa vezi si viitorul acuma? de unde stii cati o sa gaseasca?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei punem pariu.

| Iunix a răspuns:

În cazul în care PC-ul tău e virusat, instalează Bitdefender! Este cel mai bun antivirus din lume! Sau încearcă Avast ori AVG. Conform unor site-uri de specialitate care se ocupă cu testarea antivirușilor avem :
- pe locu 1 : Bitdefender
- pe locu 2 : Avast
- pe locu 3 : AVG

Sau depinde, pe unele site-uri AVG e pe locu 2 și Avast pe locu 3, sau invers.
Dar întotdeauna pe primul loc e Bitdefender.

| CeVorbestiMa a răspuns:

Incearca un program de clean up

| LoRdSaN a răspuns:

Nu contează cit spatii ai free, ai auzit de cuvintul VIRUS, poate fi asta
Sau placa video s-a uzat(s-a stricat) hmmmmm sa îmi spui ce ram s ce placa vrea deo ai ok
Păcat ca e laptop daca era pc trebuia sa stergi prafu din cutia de baza.Sterge programe care nu iti folosesc sau mă bine formateaza sau descarca CCleaner te va ajuta mai mult in comparatie cu un anti virus.Ti-am dat destule optiuni nu. FUNDA

| davay87 a răspuns:

Incearca sa instalezi un alt browser ex" opera sau firefox...

| buzucan a răspuns (pentru davay87):

Poti incerca unul dintre cele necunoscute. Ai aici o lista mare de browsere http://www.chestiiutile.com/top-browsere-mai-putin-cunoscute/
Referitor la problema ta este posibil sa iti ruleze ceva in background sau chiar providerul sa iti faca probleme. Sau de ce nu? Hardul laptopului. Trebuie sa le iei pas cu pas...