| Neluuu a întrebat:

Am o problema cu marimea pozelor pe ecran.Cum as putea face sa vad pozele pe toata marimea ecranului (monitor s-au lcd Samsung 103 cm). Pozele vechi le vedeam cand aveam xp pe calculator pe tot ecranul, acum cu windows 7 le vad cu doua bare negre pe laterale(c-am 85% din ecran).De curand am cumparat o camera foto bridge Sony hx 300, crezand ca o sa vad poza pe tot ecranul, dar este la fel.Claritatea este mult mai mare dar dimensiunea pozei este la fel.Credeti ca imi trebuie vreun alt program de citit poze (acum le deschid prin win.fhoto viewer). Astept un raspuns cat mai clar.Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Depinde si de monitor. Daca monitorul e in format 1920x1080, deci 16:9, pozele fiind in format 4:3 nu pot ocupa tot ecranul si vor ramane margini negre la stanga si la dreapta.
Eu folosesc irfanview pentru a vedea pozele. In irfanview la setari (Options->Properties/Settings->Full screen/Slideshow) se poate alege optiunea numarul (5) "Fit image width to screen width" si imaginea va ocupa tot ecranul, disparand putin din imagine de sus si de jos, asa incat pe ecran sa nu mai apara bare negre in stanga si in dreapta.

2 răspunsuri:
| Nume2 a răspuns:

Intre sagetiile ''next'' si ''previous'' ai un buton, apasa pe el si o sa iti apara pe tot ecranul, ca sa ramai la acea poza apesi click dreapta si dupa pe ''pause'' SAU verifica rezolutia pozei si rezolutia monitorului, poate d-aia este acea diferenta SAU incearca sa le rotesti

| Nume2 a răspuns (pentru Nume2):

Sau ca sa dispara acele BARI, in dreapta la sageata "previous" mai este un buton sa le mareasca.