| Alex0ne a întrebat:

Am o problema cu o placa video. Vorbim despre nVIDIA quadro 4000. Vreau sa imi pun al 2-lea monitor la pc dar cel de al2-lea monitor nu merge, adica nu se aprinde. Din placa de baza iasa cablu displayport iar la capat este HDMI. HDMI-ul este bagat intr-un adaptor HDMI-DVI si bagat in monitor. Am incercat prin mai multe metode dar in zadar. Orice chestie am incercat toate dadeau crash. Mergea doar 1 monitor, nu reuseam sa le fac pe amandoua sa mearga. Precizez ca cablu este cumparat recent de pe Emag, adaptorul la fel si el este cumparat recent, monitoarele merg si ele perfect la fel si placa video. Am citit undeva ca sloturile displayport pot fii oprite/dezactivate, daca e asa, nu stiu de unde sa le pornesc. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Soare_Cristi_1994 a răspuns:

Daca ai un monitor conectat la placa video, atunci si celălalt tot la placa video trebuie conectat, nu la placa de baza. Exista terei tipuri de DVI, dvi-d, dvi-i si dvi-a. Daca pe monitor scrie ca dvi-d, atunci dvi-i si dvi-a nu vor funcționa. In schimb, dvi-i funcționează pe dvi-a.

| Alex0ne explică (pentru Soare_Cristi_1994):

Amandoua monitoare sunt legate la placa video, doar unul functioneaza!

| Soare_Cristi_1994 a răspuns (pentru Alex0ne):

Ce adaptor ai? DVI-i, DVI-a sau DVI-d?

| Alex0ne explică (pentru Soare_Cristi_1994):

Dvi-d

| Soare_Cristi_1994 a răspuns (pentru Alex0ne):

Si placa ta video are dvi-d sau dvi-a?