| AlexoiuAleex a întrebat:

am o problema cu pc. Cand apas pe butonul de pornire nu se aprinde pur si simplu. Am incercat sa vad daca e de la cablurile din spate, dar nu. Am si incercat cu cablul de la unitate cu cel de la monitor, cum sunt ele identice sa le schimb intre ele. Tot nu a mers. In urma cu o saptamana mi s-a intamplat la fel. S-a intrerupt curentu, nu mai mergea si tot asa cu cablurile si l-am desfacut... Pe loc nu a pornit, dar dupa 3 zile am apasat pe buton si a pornit. Dupa 2 zile acelasi lucru. S-a luat curentu. Deci care e problema? Sigur e din unitate. Cel putin asa cred. Funda cine ma ajuta sa rezolv.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

E sursa defecta ( contacte imperfecte, tranzistorii umflati, etc ) Recomand achizitionarea unei alte surse de alimantare.

| AlexoiuAleex explică (pentru Jipa95):

Imi poti recomanda cateva surse pentru pc? Sa fie puternica, dar normal, si ieftina.

| AlexoiuAleex explică (pentru Jipa95):

Sursa nu poate fi defecta. Cablurile de la boxe, monitor, casti, mouse si tastatura merg cand le bag in unitate. Dar ea nu porneste. Am desfacut unitatea si m-am uitat si la firul care porneste de la butonul de pornire. Parea in regula, l-am impins mai bine in mufa lui din unitate dar tot nu mergea.

| gheorghe12345 a răspuns:

Auzi cred ca solutia este sa reinstalezi windows-ul si saiti cumperi alt hard-disk, sau daca nu cand ti se mai aprinde pc-ul atunci incearca sa stergi tot de pe desktop (numai my computer si cateva aplicatii importante sa ramana pe el.) si nu iti cumpara nimic de pe internet ca la magazin le gasesti mai ieftine.