| Katalinn699 a întrebat:

am o problemă cu pc-ul, cand incerc sa il pornesc zice press f1 to continue, apas de o suta de ori si nu se întâmplă nimic si cand apas pe f9 sa umblu prin bios nici ala nu merge si daca as baga un stick cu un nou windows, ar merge?

8 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Din ce spui tu daca nu merge nici'o tasta cam 80-90% este tastatura de vina, ai incercat cu alta tastatura? esti sigur ca tastatura ta functioneaza? sau cel putin butoanele alea?
Incearca cu o alta tastatura, cand iti apare mesajul asta de obicei ai o eroare pe bios sau bateria de la bios este dusa.
Daca bagi un stick cu windows este egal cu 0, deoarece windows'ul nu are treaba cu bios'ul.
Bios'ul este memoria rom, efectiv este soft'ul placii de baza. Nu este de vina sistemul de operare, poti baga linux windows etc. tot la fel o sa fie.
Incearca cu o alta tastatura si verifica bios'ul, daca nu te pricepi, cauta pe cineva specializat. In mod normal o problema de genu' ar trebui sa se rezolve in cateva minute de cineva care stie. (daca nu este altceva mai grav)
Succes!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Evolution):

Să presupunem că biosul e problema. Cum se rezolvă?

| Katalinn699 explică (pentru FaraNume1245):

Pai la bios este problema, stiu exact ce trebuie sa fac cand intru, trebuie sa schimb in locul la.atapi cu altceva sau nu mai stiu am vazut tutoriale pe YouTube.imi merge si tastatura cand dau le f9 zice ca starting bios da nu se intampla nimic l-am lasat si o juma de ora si tot nimic

| Evolution a răspuns (pentru FaraNume1245):

Presupunand ca tastatura nu are nici'o problema, in primul rand se poate reseta bios'ul. Ai pe placa de baza un jumper (este o chestie unde intra intre 2 pini) si trebuie sa schimbi pozitia jumperului pe ceilalati 2 pini unde scrie reset. Vei incerca sa pornesti calculatorul si vei observa ca nu se porneste si atunci se va reseta, schimbi iar pozitia jumperului inapoi si va merge.
Poti incerca cu un upgdate de bios sau sa scoti bateria de la bios.
Daca niciuna dintre metodele de resetare a bios'ului nu merge atunci nu ai cum sa rescrii un nou bios decat daca scoti cipul si in inlocuiesti sau cu un aparat mai special, pentru ca ala efectiv este memoria rom si nu ai cum sa o scrii ca pe un windows. Dar nu cred sa fie asta problema, chiar si la pocnitoarele de placi de baza nu s'a intamplat asa. Ai nevoie de un electronist daca e pe partea electronica.
Si ce vezi tu pe Youtube sunt cazuri diferite. Posibil sa ai un scurt pe placa de baza.
Nu ai niciun prieten care se pricepe in domeniul it sau o cunostiinta ceva? daca chiar nu si nu, intereseaza'te la un service cat costa o diagnosticare sa iti spuna ce are, unele poate sa fie si gratis sau o persoana fizica autorizata care lucreaza pe cont propriu.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Evolution):

Nu sunt OP, eram doar curios cum se rezolvă, nu mă pricep la hardware.
Mersi de informații.

| Katalinn699 explică (pentru Evolution):

Am incercat ambele acum imi zice cmos checksum bad si f2 to load default Values and continue apas si nimic

| Evolution a răspuns (pentru Katalinn699):

Atunci mai e posibilitatea sa exista un scurt acolo, o componenta blocheaza boot'ul (de obicei poate sa fei rami defecti, placa video defecta, hdd defect ) si nu poate intra in bios ca ceva nu citeste bine.
Scoate fiecare componenta in parte si lasa l pe placa video integrata si doar pe procesor fara rami sau cu o singura placuta sau daca ai alta sa o pui pe aia, ceva s'a defectat.

| FaraNume1245 a răspuns:

Nu-i sigur, cam puține detalii despre problemă. Încearcă totuși să bootezi de pe un stick cu Windows. Încearcă și cu altă tastatură, în cazul în care e defectă a ta.