| Gabi99998 a întrebat:

Am o problema cu pc-ul. Cand pornesc pc-ul nu vad nimic pe display. Placa video merge(am incercat alte 2 placi dar display-ul nu mergea), de la RAM nu cred ca este(am incercat vreo 10 placute pe toate sloturile de ram dar tot nu merge) si toate componentele functioneaza perfect. Sursa a avut probleme in trecut si am schimbat-o acum 2 ani, si cred ca procesorul merge bine. Vara trecuta am montat alt hdd de 500 gb si un ssd de 64 gb. Merg perfect.
Specificatii :
-placa de baza Asus p5kpl-am
-procesor Intel pentium d 3.4 ghz
-placa video palit nVIDIA geforce 8800 GT
-hdd Western Digital 500 gb 7200 rpm
-ssd 64 gb
Va rog frumos ajutati-ma.Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Vezi placa video daca este montata bine in slot si ai conectat cablu DVI, HDMI sau VGA in placa video.

2 Poate sa fie si de la sursa sa nu ai conectat in placa de baza, sau la mufe si la restul sistemului.

3 Sa nu fie de la hardisk sa nu fie conectat cum trebuie mufele intre hardisk si placa de baza.

Trebuie sa fie una din astea 3 altfel nu stiu ce sa zic.

PS:Sper ca ai conectat mufa de conectare la coler poate sa fie si de acolo.

| Gabi99998 explică (pentru DragomirMihail2020):

Cablul de la monitor este conectat(chiar l-am scos si l-am conectat iar), placa video la fel iar la cablurile de la harddisk nu am umblat. Am venit de la scoala si l-am deschis. Pana in ziua aia nu a mai facut asa(ciudat e ca acum jumatate de luna mi-a facut blue screen o data sau de doua ori).

| laurentiu80 a răspuns (pentru Gabi99998):

Incearca un reset de bios. Daca nu merge nici in cazul asta, problema este de la placa de baza, daca zici ca cea video si memoriile sunt functionale.

| Gabi99998 explică (pentru laurentiu80):

Nu stiu cum sa ii dau reset la bios nu apare NIMIC pe ecran, e complet gol cand il deschid. Nu apare nici un fel de imagine. As incerca sa ii fac reset din ala daca as sti cumlaughing

| laurentiu80 a răspuns (pentru Gabi99998):

Scoate caclculatorul din priza, si deschide carcasa. Pe placa de baza ai sa vezi o baterie, asemanatoare cu o baterie de ceas de mana, ceva mai mare, scoti bateria si o lasi 15 minute. Apoi o pui la loc.