| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu PC-ul, cu audio mai exact, se aude ceva naspa pe fundal la casti, un fel de bazait nu stiu cum sa il descriu, este foarte enervant, am probat si alte casti, la fel se aude, doar dupa ce bag driverul audio.
Placa de baza : ASRock G41M-VS3
S-a stricat placa audio?
O iau razna este foarte stresant, si mi-au spus prietenii ca se aude naspa si microfonul cand vorbesc...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci pot fi doua cauze: un virus sau placa audio dusa. Daca placa audio este integrata uneori se duc condensatorii electrolitici de pe placa de baza. Un meserias poate verifica si sa faca schimbarea.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

La unele placi audio, in soft exista Control Panel si acolo are "Noise reduction" sau "Noise Cancelling". Prin bifarea aceste optiuni se reduce zgomotul. Il gasesti facand click dreapta pe difuzor, in dreapta jos. Daca, insa, ai un Windows mai nou de la 8 in sus, nu mai gasesti aceasta optiune. Asta e!

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu este de acolo crede-ma, cum am mai spus odata intr-un raspuns, cand instalam driverul totul mergea OK, fara sa umblu la setari fara nimic, nici nu deschideam programul driverului, de ieri a inceput sa faca asa, am intrat si prin program am umblat peste tot, nu reuseam decat sa ii scad volumul, tot se auzea dar incet iar microfonul mergea nasol, un gajait, bazait pe fundal. E placa audio, daca faza cu schimbarea sursei nu a mers, altceva nu are ce, si front panel si back sa fara la fel nu are cum altceva ce sa fie

| BlaDe12345 a răspuns (pentru Salontanul):

Windows-ul este proaspat deci 100% este placa audio, asta e, bine ca inca mai merge, vad eu ce fac

| Salontanul a răspuns (pentru BlaDe12345):

Atunci pot fi doua cauze: un virus sau placa audio dusa. Daca placa audio este integrata uneori se duc condensatorii electrolitici de pe placa de baza. Un meserias poate verifica si sa faca schimbarea.

| graffyadi a răspuns:

Se poate sa fie din cauza sursei care este suprasolicitata. Poti sa incerci cu un set de boxe cu mufa de alimentare usb, mai intai baga mufa usb in pc si vezi daca tot se aude bazaitul, apoi foloseste un adaptor usb pentru priza(gen cel pentru incarcat telefonul)si baga mufa usb la priza. Daca nu se mai aude bazaitul inseamna ca sursa e de vina.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru graffyadi):

Nu am set de boxe cu mufa usb si nici nu am de unde sa fac rost, dar pot incerca cu alta sursa, merita?

| graffyadi a răspuns (pentru BlaDe12345):

Daca ai o sursa mai puternica decat cea pe care o folosesti acum atunci da, se merita.La mine asta a fost problema, nu garantez ca la tine are aceeasi cauza dar merita sa incerci.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru graffyadi):

...Am una la fel de puternica, totusi o sa testez acum cat o am la indemana, sper sa fie asa, ca sa numai postez iar(si poate nu esti), daca face la fel si cu acea sursa, alta cauza ar fi placa audio, nu?

| BlaDe12345 a răspuns (pentru BlaDe12345):

Pana acum nu mi-a facut asa cu sursa asta, o am de ceva timp, e prima oara cand intampin aceasta problema...

| BlaDe12345 a răspuns (pentru graffyadi):

La fel face si cu cealalta sursa, acum sunt pe ea si am conectat doar placa de baza si hdd-ul, fara dvd-rom fara nimic altceva, deci...

| graffyadi a răspuns (pentru BlaDe12345):

Da, se poate sa fie si de la placa audio.Iar in caz ca e sursa de vina, nu e neaparat stricata, doar ca nu poate duce unitatea+perifericele asa ca afecteaza sunetul si microfonul.Dar inainte sa deschizi unitatea ar fi bine sa mai umbli prin toate setarile la microfon si casti, nu de alta dar sa nu o deschizi degeaba.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru graffyadi):

N-ai citit tot ce am scris? Am si schimbat sursa, sunt pe cealalta acum, am doar placa de baza si HDD-ul si tot la fel face o iau razna bag picioarele in ea de placa de baza si front panel face la fel

| BlaDe12345 a răspuns (pentru graffyadi):

Nu am ce sa fac la setari, de fiecare data cand instalam driverul audio, cum era de la el, asa mergea OK, de ieri s-a decis sa nu...

| graffyadi a răspuns (pentru BlaDe12345):

Nu era postat raspunsul tau cand am scris comentariul.Alta cauza decat placa de baza nu mai stiu, poti sa iei o placa audio si sa incerci cu ea dar cel mai bine mergi cu pc-ul la un service.

| BlaDe12345 a răspuns (pentru graffyadi):

Decat sa merg cu parciu asta de PC la service sa ii mai dau si aluia o gramada de bani mai bine imi puncte puncte in el si asta e, mersi de ajutor.