| Mermelyn a întrebat:

am o problema cu rami am 8gb sistemul imi arata ca am numai 4 instalati si de ex in cpu z sau alte programe imi arata 8 ce pot face?

25 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Asigura-te ca Windows-ul este intr-adevar de 64biti!
Dai click-dreapta pe My Computer - Properties, iar acolo gasesti procesorul, memoria RAM si felul windows-ului.

Intra in BIOS si la "System Info" vezi cata memorie "vede" sistemul, respectiv daca este in regim Dual Channel.

Daca BIOS-ul "vede" 8Gb memorie RAM, atunci descarca si instaleaza driverele originale pentru placa de baza, aferente sistemului tau de operare.

| Mermelyn explică (pentru Bula):

E de 64 bit si in bios arata ca am decat 4 gb

| Bula a răspuns (pentru Mermelyn):

Mdaaaa!
Aici trebuie cautata problema!
Pot fi 3 situatii:
- ori una din memorii nu face perfect contact
- ori cele doua memorii nu sunt compatibile
- ori careva memorie este defecta si nu-l "vede" sistemul

In primul pas, trebuie sa verifici intai cele doua placute de memorie, separat, bagandu-le pe rand in primul slot. Daca sistemul porneste si in BIOS vede 4Gb, atunci incerci si sa intrii in Windows, unde pornesti cateva programe mai mari (in Task Manager sa fie ocupateminim 3Gb memorie RAM (de exemplu pornesti browser-ul cu mai multe pagini pe Youtube in acelasi timp + antivirus + office + ceva jocuri etc.). Daca toate functioneaza bine, atunci memoria se poate considera ca buna.

Repeti si cu cealalta placuta de memorie testarea sus-descrisa.

Daca sistemul nu porneste cu careva din memorii, atunci incerci sa-l asezi din nou, iar dupa cateva incercari nereusite o poti considera defecta.

Daca sistemul porneste separat cu ambele memorii, atunci pui in primul slot pe ceea cu viteza mai mica (1333), iar in al doilea cu viteza ceea mai mare (1600). In mod normal, daca sunt bine asezate, atunci BIOS-ul (si inclusiv Windows-ul) trebuie sa "vada" 8Gb.

Daca in continuare se vad doar 4Gb in BIOS, atunci mai sunt 2 posinilitati:
1. slot-ul al 2-lea este defect - se verifica pornind sistemul cu o singura memorie pusa in slot-ul 2 si sistemul trebuie sa porneasca, "vazand" 4Gb
2. cele doua memorii RAM nu sunt compatibile intre ele. In acest caz singura solutie este sa le schimbi la doua memorii PERFECT IDENTICE, utilizabile pentru regim Dual Channel. Schimbul poti trata cu cei dintr-un service, dar sa fie "pe incercate". happy

| Mermelyn explică (pentru Bula):

Pai pe aia de 1333 o am de cand am cumparat pc ul si asta 1600 de cateva zile cu aia de 1333 merge perfect pe amandoua sloturile

| Bula a răspuns (pentru Mermelyn):

Se pare ca, cele doua memorii nu sunt compatibile intre ele (poate sistemul nu "duce" 1600MHz).

Du inapoi pe cel de 1600 si cere una de 1333 in loc, compatibil cu cel al tau. E bine sa duci cu tine si bonul de casa, precum si sitemul sa si incerci pe loc functionarea.

| Mermelyn explică (pentru Bula):

L am incercat la un prieten cu un sistem asemanator cu al meu si mergea

| Bula a răspuns (pentru Mermelyn):

Nu orice placa de baza duce orice memorie sau procesor.
De aceea ti-am spus sa probezi pe sistemul tau cand pui alta memorie.

| anonimg a răspuns:

Ca să se vadă toți ramii trebuie obligatoriu să ai Windows pe 64 biti.

| Mermelyn explică (pentru anonimg):

Am win 7 ultimate pe 64.

| anonimg a răspuns (pentru Mermelyn):

Atunci mai așteaptă răspunsuri, că poate cineva se pricepe la așezarea lor ca să funcționeze în mod dual.
Poți oferi mai multe detalii despre numărul plăcuțelor, capacitatea fiecărei plăcute (frecvența și latența -CL-ul acestora), și modul (ordinea) așezată. Și poate cineva priceput ți-ar răspunde mai repede.

| Mermelyn explică (pentru anonimg):

Dar nu inteleg in cpu z arata 8gb si in pc doar 4...

| anonimg a răspuns (pentru Mermelyn):

Programul cpuZ îi vede din punct de vedere fizic. Important este ca windowsul să îi vadă pe toți. Și dacă Windowsul este pe 64 biti, atunci ramii nu sunt așezați într-o anumită ordine. Sau poate sunt de frecvențe diferite (chiar dacă cpuZ îi vede pe toți; dar nu toți sunt folosiți, ci doar aceia care îi vede windowsul).
Poți folosi programul cpuZ ca să vezi detaliile despre fiecare plăcuță. Chiar dacă toate au același ddr (și implicit intră în același tip de slot în placa de baza), placa de baza accepta doar anumite frecvențe ale plăcuțelor de RAM. Și dacă sunt frecvențe diferite (măsurate în megaherți -Mhz), atunci acestea trebuiesc puse într-o anumită ordine.
Dacă nu știi cum afli frecvența, atunci poți să faci print screen programului cpuZ la fiecare plăcuță în parte. Pozele le încarci pe un site de încărcare imagini, și linkul îl pui aici ca sa vedem imaginile. Eu nu mă pricep la așezarea plăcuțelor de RAM; dar poate cineva se pricepe și te-ar putea ajuta. De aceea este bine să oferi cât mai multe detalii posibile despre fiecare plăcuță de RAM. Dacă sunt toate la fel este bine; dar trebuie să ne spui si acest lucru.

| Mermelyn explică (pentru anonimg):

Sunt ddr3 unul e pe freq 1600 si unu pe 1333 eu zic ca ar trebui sa mearga

| anonimg a răspuns:

Aceasta este placa ta de bază:
https://www.biostar.com.tw/......uction.php
Tu ai nevoie ca ambele plăcuțe să aibă 1066.
Pentru că cea de 1333 va merge numai dacă vei face overcloking. De aceea este specificat în dreptul acestei frecvențe inițialele OC (care înseamnă overcloking).
Scoate-le separat și o să vezi că cea de 1333 este cea care nu va funcționa chiar dacă o vei muta în alt slot. Aceasta va merge numai dacă vei face overcloking. Dar overcloking-ul este pentru oamenii înstăriți care își permit sa ardă piesele din calculator (pentru că atunci când faci OC există riscul aceasta).
Sfatul meu este să o vinzi și să cumperi una la fel ca cea de 1066 (sau la schimb).
Chiar poți să faci testul și să folosești doar câte o plăcuță separat.
Mai încearcă și să intri in bios așa cum a spus AndreiFacebook.

| PainTech a răspuns:

Salut!
1. Intra in msconfig ( apesi Win + R, tastezi msconfig ).
2. Intra la Boot > Advanced. Optiunea de "Maxim Memory"
sa fie dezactivata.
3. Da un restart.

Varianta II :
Pune ramii in alta pozitie pe placa de baza.
1. Daca placa de baza are doar 2 sloturi, inverseaza ramii intre ei.

2. Daca placa de baza are 4 sloturi, Pune modulele de RAM in 2 sloturi cu aceeasi culoare ( de preferat, cele mai aproape de procesor ). Acum, asta depinde MULT de placa de baza...

Ar ajuta destul de mult daca am stii modelul placii de baza ( o gasesti la "msinfo64" > Baseboard model.

"Am o placuta 4gb ddr3 pe frecvența 1600 si una tot de 4 pe 1333 eu am auzit ca daca pun unu de 1600 si unu de 1333 preia frecvența mai mica adica 1333"

Asta se intampla de cele mai multe ori, dar nu mereu. Pentru a fi sigur de compatibilitate, consulta mereu manualul de utilizare al placii de baza. E posibil si ca modulele sa nu se "placa" una pe cealalta ( cu toate ca acest caz e foarte rar ). Recomandat este sa ai module identice ( capacitate identica, viteza identica, latenta identica ).

| Mermelyn explică (pentru PainTech):

Le am si inversat am doar 2 sloturi de ram placa de baza e biostar g41d3+
si in msconfig e dezactivata aia si daca o activez e maxim 4gb si acolo dar e ciudat ca in cpuz imi arata ca am 8gb deci intr-un fel vede toti rami

| PainTech a răspuns:

Mda...
Se pare ca placa de baza are doar 2 sloturi DIMM. In plus, suporta "DDR3 800/1066/1333(OC)". Incearca sa schimbi modulele intre ele... Inafara de asta, nu mai am idei...

"DIMM Slots x 2
Each DIMM supports 256MB / 512MB /1GB / 2GB / 4GB DDR3
MemoryMax 8GB
Dual Channel Mode DDR3 memory module
Supports DDR3 800/1066/1333(OC)
Registered DIMM and ECC DIMM is not supported
(CPU with FSB 800 MHz only supports DDR3 800)"

| FaraNume1245 a răspuns:

Ce plăcuțe RAM și placă de bază ai? Cum sunt așezate? Putem încerca noi oricât să te ajutăm, dacă tu nu dai destule detalii.

| Mermelyn explică (pentru FaraNume1245):

Am o placuta 4gb ddr3 pe frecvența 1600 si una tot de 4 pe 1333 eu am auzit ca daca pun unu de 1600 si unu de 1333 preia frecvența mai mica adica 1333

| anonimg a răspuns (pentru Mermelyn):

FaraNume spune bine: trebuie să știm si modelul plăcii de bază.

| Mermelyn explică (pentru anonimg):

Biostar g41d3+

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Mermelyn):

Problema e de la placa de bază. Ori o schimbi pe ea, ori ramii. Ea duce 800 / 1066 / 1333 (OC), tu i-ai pus una de 1333 și una de 1600. Nici nu înțeleg care plăcută funcționează, dar cred că e cea de 1600 și merge la 1066. Scoate-le pe rând și vezi care dintre ele funcționează.
Nu cred că ai ce să-i faci, decât să schimbi piesele sau să stai cu 4GB.

| Mermelyn explică (pentru FaraNume1245):

Pe aia de 1333 am avut-o primadata si acum am si aia hyper x fury de 1600

| Lucian2473 a răspuns:

Daca in cpuz iti arata 8 si in sistem numai 4 cred ca ar trebui sa actualizezi driverii.

| Exal a răspuns:

Schimba sloturile de RAM.