| Ardei87 a întrebat:

Am o problema cu routerul. Ieri imi aparea un semn al exclamarii la semnal si a stat asa vrea 20 de minute si a revenit singur, iar apoi a picat cand m-am culcat. Astazi aproape toata ziua m-am chinuit sa il fac. Am dat resetare din fabrica, am setat din nou routerul si toate chestiile si tot semnul ala imi aparea la semnal si scria " No internet acces " ..acum si-a revenit singur si functioneaza normal laughing)) Eu prima daca am crezut ca e stricat routerul, dar vad ca isi revine singur. Care e problema? Trebuie sa ii fac vreun update la firmware ceva? Si cum se face asta ca sa nu mai am probleme? Multumesc mult.

6 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

De unde ai internet? Suna la acea companie si roaga pe cineva sa te ajute telefonic, ii poti pune intrebari si ii zici ce s-a intamplat, o sa iti explice tot frumos.

| Ardei87 explică (pentru 愛日本):

RCS-RDS. Pai acum vreo puna a venit o persoana care a schimbat un cablu de la internet si a functionat pana acum cand a inceput iar. Si d-asta ma gandesc ca sa nu fie routerul defect sau trebuie sa ii fac eu vreun update.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel semn al exclamarii se intampla cand semnaul este extrem de cazut sau cu intreruperi.In acest caz, inchizi pc-ul, scoti routerul din priza si astepti vreo 15 secunde.Bagi routerul in priza si pornesti cp-ul din nou.Dar, daca sunt intreruperi desemnal in cintinuare, din nou acel semn al exclamarii va aparea, ceea ce inseamna internet limitat.Deci de la ei este buba.

| Ardei87 explică (pentru anonim_4396):

Pai cateodata ii dau '' detecting problems '' ca sa vad ce zice si ieri imi zicea '' The servers DNS not work '' sau ceva de genul. Aaa da si am incercat sa scot si cablul din router si sa il pun in laptop si nu mergea internetul, ba mai mult mi se si bloca compuk..Nici nu mai stiu ce sa fac.

| SpaYmaa a răspuns:

Salut, am un prietencare a avut aceeasi problema si nici el nu stia ce sa faca, eu i-am zis ca e posibil sa fie din cauza routerului ziua urmatoare a sunat la firma de unde are el internet si le-a spus de problema, peste o zi au veni si iau schimbat routerul si de atunci nu mai are probleme..deci eu cred ca e din cauza routerului, te sfatuiesc sa il schimbi. sper ca te-am ajutat.

P.S. S-ar putea sa fie si din cauza la placa de retea daca nu ai una incorporata...probabil ti se misca, prinde-o mai bine.

| Ardei87 explică (pentru SpaYmaa):

Salut, eu am laptop, iar routerul este un TP LINK. Este cumparat din magazin nu venit de la vreo firma. Nu cred ca au cum cei de la firma cum sa iti schimbe routerul daca nu e de la ei.