| Gax97 a întrebat:

Am o problema cu stick-ul meu. Ieri am fost cu el la un xerox sa imprim ceva. Cand i l-am dat angajatei sa-l introduca in calculator, aceasta a spus ca calculatorul nu-l citeste si l-a pus la altul. Atunci, nu stiu exact cum, pe stickul meu a aparut un shortcut in stick cu numele stickului meu, prin care doar asa puteam accesa fisierele de pe el. Azi cand l-am introdus in PC, nu am putut accesa/vedea datele de pe el. Cand intru in el, imi transmite mesajul: This folder is empty, insa in properties imi spune ca exista acele fisiere pe stick. Cum as putea sa repar stick-ul? Mai pot recupera datele de pe el? Sau trebuie sa il formatez si sa pierd tot ce am de pe el? Am urgenta nevoie de ajutor, cat mai repede! Dau funda pentru raspunsul salvator!

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

E un virus. poti sa iti recuperezi datele. nu trebuie sa formatezi.
cauta pe google shorcut virus remover

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Mergi in oras la o firma de reparatii calculatoare si spune-le ca vrei sa salvezi fisierele de pe stick. Intreaba costul inainte; dar nu cred ca va fi mai mare de 30 de lei. Ei te vor putea ajuta.

Sau daca ai rabdare, te va ajuta articolul acesta: http://www.infopozitiv.ro/......shortcuts/

Posibil sa fi luat un virus de la xerox; acesta poate sa ajunga si in pc-ul tau si cred ca este nevoie sa verifici si calculatorul de virusi. Sa nu formatezi stick-ul ca vei pierde datele de pe el.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un virus care ti-a ascuns continutul stick-ului. Totodata, ai sanse maxime sa-ti fie virusat si calculatorul tau (dupa simptoma). Link-ul cu iconita stick-ului este chiar lansatorul virusului. Daca ai dat click pe ea, automat s-a infectat si calculatorul.

Recuperarea informatiilor de pe stick este destul de anevoioasa, se poate face doar pe configuratie speciala de PC. Calculatorul se poate devirusa separat cu un program antivirus bun, prin scanare heuristica integrala.