| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu subwooferul.

Acuma 2 nopti dadui petrecere, a sarit saracutul subwoofer laughing

este un subwoofer bobina dubla 2x40w 2x8 ohmi, subwoofer pilot activ universum.

Si azi de dimineata cand am ascultat putin muzica am auzit ca baraia din pacate.

dar nu tare, daca dadeam boxele tare nu se mai auzea nici un barait boxele sunt la amplf. original akay as100ra-311, si de pe la volum 40 nu se mai aude ( are pana la 64).

Am apasat pe el in ambele parti si nu freaca straight face

dar daca apas 1mm in partea din stanga imediat a frecat, iar in partea dreapta puteam sa apas cat puteam eu si tot nu freca.

dar problema e alta, cand am vrut sa il dau jos mi-a scapat surubelnita (off, daca-s zgarcit si nu iau o bormasina de pe mercador.)in suspensie si e compromisa.

acuma deocamdata e dusa la schimbare de suspensie (baiatul nu lucreaza cu aparate speciale etc.)

dar intrebarea e:

daca se schimba suspensia nu o sa se centreze la loc singur difuzorul? ca suspensia aia centreaza difuzorul, si daca o schimb?

Dau funda + vot!

Si un mic detaliu care ma pune pe ganduri.

cand am "batut" in membrana adica am "Dat" in ea (sper ca ati inteles ce voiati sa zic e cum ar fi sa ciocani la usa numa' ca aici a fost cu degetele, )si se auzea sunetul acela, un fel de barait. deci daca schimb suspensia se centreaza la loc? adica nu o sa mai baraie?

Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Repararea boxelor o sa te coste mai mult decat valoarea lor si nimeni dintre bobinatorii de boxe nu o sa scoata aceea centrare ca din fabrica!

Alta e parerea mea! Mai ales ca la 40W nu sunt asa scumpe. Daca sunt si vechi acea membrana de care zici e facuta din hartie si la asa manopera nu cred ca merita.

Centrarea/refacera palniei/legaturile cu firul leonic/etc difuzoarelor cred ca nu se mai practica.Mult de lucru si fara PERFORMANTE.

Recomand alte boxe/difuzoare cu o putere mai mare decat scoate amplituner-ul tau :

http://www.coolspace.ro/amplituner/amplituner-akai-as100ra-311-p942.html

cu cel putin 15% adica daca ne luam dupa specificatii 60-75 W.

| anonim_4396 explică (pentru stlucian):

Deci nu ati inteles nici unu' dintre voi.
Intrebarea mea era daca o sa mai baraie dupa ce ii schimb suspensia pentru ca e putin descentrat am gasit unde sa o schimbe la un prieten ma costa 20 ron.
si merita, difuzorul ala nici nu freaca daca apas in ambele parti dar daca apas 1 mm in partea stanga freaca dar in partea dreapta nu, am auzit ca daca are semnal in el si apas in ambele parti si caraie trebuie dus la doctor, dar mie nu imi face asa. doar ca daca ridic semnalul din placa de sunet baraie.
deci asta era intrebarea mea daca mai baraie dupa ce ii schimb suspensia aia.
p.s : amplificatorul nu are nici o treaba cu subwooferul daca ai citi si tu atent am zis ca e activ, el ia doar semnal de la el, puterea vine din amplificatorul din icinta.
si difuzorul e din 98, suspensia originala din burete care acum o gaurii cand l-am desfacut si membrana daca vrei sa stii e din imitatie de kevlar.

| Savu2014 a răspuns:

Salut si mie mi s-a intamplat la fel l-am dsfacut si avea un fir desfacut si dupa aia a mers.
Ia desfal si tu poate merge

| anonim_4396 explică (pentru Savu2014):

L-am deschis cum crezi ca am gaurit suspensia?laughing
bornele erau ok.