| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu subwooferul.

Acuma 2 nopti dadui petrecere, a sarit saracutul subwoofer laughing

este un subwoofer bobina dubla 2x40w 2x8 ohmi, subwoofer pilot activ universum.

Si azi de dimineata cand am ascultat putin muzica am auzit ca baraia din pacate.

dar nu tare, daca dadeam boxele tare nu se mai auzea nici un barait boxele sunt la amplf. original akay as100ra-311, si de pe la volum 40 nu se mai aude ( are pana la 64).

Am apasat pe el in ambele parti si nu freaca straight face

dar daca apas 1mm in partea din stanga imediat a frecat, iar in partea dreapta puteam sa apas cat puteam eu si tot nu freca.

dar problema e alta, cand am vrut sa il dau jos mi-a scapat surubelnita (off, daca-s zgarcit si nu iau o bormasina de pe mercador.)in suspensie si e compromisa.

acuma deocamdata e dusa la schimbare de suspensie (baiatul nu lucreaza cu aparate speciale etc.)

dar intrebarea e:

daca se schimba suspensia nu o sa se centreze la loc singur difuzorul? ca suspensia aia centreaza difuzorul, si daca o schimb?

Dau funda + vot!

Si un mic detaliu care ma pune pe ganduri.

cand am "batut" in membrana adica am "Dat" in ea (sper ca ati inteles ce voiati sa zic e cum ar fi sa ciocani la usa numa' ca aici a fost cu degetele, )si se auzea sunetul acela, un fel de barait. deci daca schimb suspensia se centreaza la loc? adica nu o sa mai baraie?

Va rog sa ma ajutati!

in intrebarile anterioare am vazut raspunsuri ca schimba difuzorul ca nu se merita etc.

nu vreau astfel de raspunsuri, difuzorul are 2 bobiine, o bobina 40 w dar e capabil sa redea frecvente foarte joase.

deci intrebarea:o sa mai baraie dupa ce schimb suspensia?

am auzit ca daca ai semnal in el si apesi pe membrana si caraie atunci trebuie dus la doctor dar la mine nu caraie nimic, si nici nu baraie asa de tare numai daca are melodia bass si ridic semnalul din placa de sunet cand ajunge la 77% incepe putin sa baraie, de la 90% incepe sa baraie tare.

dau funda +vooot! eu semnalul il tin la 80% doar la chiefuri mai ridic la 90% deci macar pana la 80% sa nu baraie.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. Incepi sa fii un copil iubit de vecini. Lasa-l asa.