| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu telefonul meu. Nu se mai incarca ( incarcatorul merge perfect, l-am testat pe o boxa si incarca ), si cred ca stiu si de la ce! Am niste murdarie in microfonul telefonului si am vrut sa incerc sa curat cu niste apa, dar am dat fix unde intra cablul de incarcator. Am incercat sa-l usuc rapid, dar cand il bagam in priza ba se deconecta, ba se incarca.
Nu stiu ce sa fac sa-l pot repara, am adormit intre timp vreo 5 ore dar tot nu si-a revenit.
Sa incerc cu aspiratorul? sau ceva de genul
Dau funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Telefoanele au in interior un abtibild ca o bulina alba. acesta cand detecteaza umiditate se activeaza si se face de culoare rosie. de obicei unul e in zona conectorului de incarcare si altul pe placa in partea superioara a telefonului. deci in ideea ca la tine s-a activat, cei de la magazin au sa dea vina pe tine.
tu poti incerca, cine stie? poate ai noroc si iti da alt telefon. desigur conteaza si timpul de cand l-ai cumparat. in momentul cand ti l-au dat si ai vazut ca ramane blocat trebuia sa il returnezi.

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai vrut cumva sa faci in asa fel sa iti dea altul, ca spui ca ai mai avut probleme cu el? Ai vrut sa cureti cu apa?
Doamne sfinte!
De ce nu l-ai bagat sub duș?

| tpuuser100 a răspuns (pentru darrio2007):

Scuza-ma ca nu sunt atat de inteligent ca tine, dar era frustrant sa ma sune cineva si sa nu ma auda bine ( microfonul infundat ) si ma gandeam ca rezolv ceva, dar din contra. Hai sa nu fim chiar asa " Doamne Sfinte ", toti facem greseli.

| darrio2007 a răspuns (pentru tpuuser100):

E vorba de logica nu de inteligenta. Cum poti curăta cu apă un dispozitiv care se alimenteaza cu energie electrica, fie ea si mică.

| Salontanul a răspuns (pentru darrio2007):

Am invatat cu totii ca apa este un bun izolator. Exemplu: dacii au fost cuceriti mai greu de romani pentru ca-i izola Dunarea. rolling on the floor

| gelu1970 a răspuns:

Mare e Gradina celui de Sus.
Amin.

| tpuuser100 a răspuns (pentru gelu1970):

Scuza-ma, nu a fost cea mai inteligenta varianta, dar ma enerva cand ma suna cineva si nu ma auzea. Oricine face greseli, din ele invetiwinking Nu o sa mai fac niciodata asa.

| gelu1970 a răspuns (pentru tpuuser100):

Nu ai de ce sa te scuzi. cert e ca apa nu e indicata pentru asa ceva.
cel mai sanatos e sa il dezmonteze cineva care se dedica la asa ceva si sa iti faca tratamentul de umiditate. si daca e cazul sa iti schimbe conectorul de incarcare. desi nu cred ca e cazul. eu ti-as face toate astea dar esti prea departe.

| tpuuser100 a răspuns (pentru gelu1970):

Telefonul este cumparat de la Vodafone, pe cartela lunara. S-a stricat de 3 ori, cu asta, de 2 ori boot loop ( ramanea blocat la inceput ), avea si problema asta fix cum l-am luat, din magazin. Oare o sa mi-l schimbe cu altul? devine insuportabil. a doua oara a stat o luna la reparat, fiind sarbatoriile de iarna, nu prea se lucra.

| tpuuser100 a răspuns (pentru Salontanul):

Pai l-am cumparat si m-am dus acasa, am vazut ca nu se pornise si m-am intors la magazin si mi-a dat acelasi model de telefon, tot nou. Si dupa o luna, aceeasi problema cu telefonul, si acum nu se mai incarca. bine, ultima treaba e si putin vina mea. dar celelalt deja bataie de joc.

| Salontanul a răspuns (pentru tpuuser100):

Telefoanele au in interior un abtibild ca o bulina alba. acesta cand detecteaza umiditate se activeaza si se face de culoare rosie. de obicei unul e in zona conectorului de incarcare si altul pe placa in partea superioara a telefonului. deci in ideea ca la tine s-a activat, cei de la magazin au sa dea vina pe tine.
tu poti incerca, cine stie? poate ai noroc si iti da alt telefon. desigur conteaza si timpul de cand l-ai cumparat. in momentul cand ti l-au dat si ai vazut ca ramane blocat trebuia sa il returnezi.

| TheRealFantasy a răspuns:

Nu, nu incerca cu aspiratorul.
Orezul, aspiratorul si feonul sunt o idee proasta, primul nu are nici un efect si daca e apa in telefon ramasa celelalte doua doar o imprastie, nu usuca tot.

Nu ai mentionat:
- marca si modelul telefonului
- cum mai exact ai bagat apa in port-ul usb? daca doar ai aruncat apa in el e oarecum mai ok, daca l-ai scapat in apa e putin mai nasol (teoretic).

| tpuuser100 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Nokia 3, pai gaura de la microfon e mica si el nu merge foarte bine si am incercat sa-l repar, am turnat putina apa.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru tpuuser100):

Cum adica ai turnat putina apa? :))
Daca voiai sa il strici ai facut-o bine...

Trebuie ori sa il desfaci tu cu totul, sa il stergi pe interior cu alcool izopropilic, eventual sa il usuci dupa cu un feon, nu aspirator :)) ori sa il duci la cineva care stie sa faca asta.

https://www.youtube.com/watch?v=T1fra-9vizk