| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu un computer cand vreau sa ii instalez windows-ul (XP) nu imi vede cd-ul, cd-ul este bootabil facut de mine in nero6 am probat si pe alte calculatoare si a mers sa nu fie bootabil hdd-ul? sau calculatorul? scuze daca nu este buna categoria.

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Nu au treaba celelalte. Vezi sa fie setata ca unitate primara de boot dvd writerul. Daca e setata, probabil nu mai citeste cd-ul bine, fa-i o copie pe un cd nou.

| al3xander a răspuns:

Ai facut setarile in BIOS pentru ca sa boot-eze de pe CD inainte de HDD?

| Grasshoper a răspuns:

Aceeasi problema si la mine. cel mai probabil nu citeste cd-ul pentru ca e defect hdd-ul

| Michiō a răspuns:

Prima este hdd-ul adoua dvd-rw sunt setate bine

| jhonny999 a răspuns (pentru Michiō):

Cind instalam sistemul Windows la First boot device.
1.Cd-rom
2.Hdd
Schimbarea se face in felul urmator cautam setarea First boot device, apasam enter, in fereastra deschisa selectam din sageti Cd-rom, si apasam enter, pentru a salva modificarea apasam F10 si ok.

| anonim_4396 explică (pentru Michiō):

Nu.Prima sa fie dvd-rw si a doua hdd-ul. Dupa ce ai setata asa, bagi cd-ul in unitate si dai restart.La restartare in bios o sa-ti apara scris boot atappi from cd... si dai click pe orice tasta.Va incepe instalarea. daca nu vrea si nu iti scrie asa cum zic eu, abia atunci poti spune ca nu iti citeste dvd-ul.