| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU.
Am o problema cu un monitor de calculator.
De la un timp, nu poate porni fara caldura. Adica?
Adica, daca incerc sa il aprind, nu porneste, se decupleaza curentul din el imediat dupa ce incerc sa il pornesc. Abia dupa ce stau un minut cu feon-ul ca sa ii bag aer cald printre gaurile de ventilatie din spatele monitorului, abia atunci porneste.
Am impresia ca e ceva in legatura cu temperatura de functionare. Ce credeti ca ar putea sa aiba? Costa mult reparatia lui?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa fie vreun condensator umflat, dar poate fi si alta defectiune (problema de contact, de lipitura etc.).
Nu stiu daca merita sa te complici.
Se poate incerca repararea, dar te poate costa 1-2 sute lei. Cu acei bani poti gasi alt monitor functional, de mana a 2-a.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine ti-a spus sa faci asa ceva? e probabil de la condensatori, oricum nu mai e bun

| DieterBortscher explică (pentru anonim_4396):

Nu mi-a spus sa fac asta nimeni. Ideea e ca am avut intr-o zi nevoie de caldura mai mare in camera, iar atunci am sesizat ca acesta a pronit. De atunci, tot cu feon-ul fac in spate si acesta functioneaza si acum, insa fara caldura, nu porneste.