| liviuiacob88 a întrebat:

Am o problema cu un pc Dell optiplex 745 cu 2 Gb Ram un procesor dual core de 1, 86 ghz hdd de 600 GB cu ubuntu linux 14.10.Simptomele sunt astfel:Cand bag pc-ul in priza porneste singur pentru 1-5 sec. (normal)arata secventa de boot pe monitor apoi se inchide ca si cum ar fi o pana de curent.Face asa de cateva ori si apoi ramane inchis... apas power button si nimic.Precizez ca alteori porneste din prima cand il bag in priza, functioneaza cam 30 de min -o ora dupa care-mi apare apoi continuu mesajul de inchidere calculator

8 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Verifica condensatorii de pe langa procesor si memoria!

| liviuiacob88 explică (pentru K0sti):

Am desfacut pc, am scos placa de baza si m-am uitat cu lanterna foarte atent si condensatorii nu prezinta umflaturi sau scurgeri...

| liviuiacob88 explică (pentru K0sti):

Scuze de deranj.Presupun ca problema este de la placa frontala (la Dell nu exista pinii pe m.b. pentru front panel cu mufele pentru restart, power, usb, jack. la mine are o magistrala speciala care se ocupa cu toate astea). Am miscat putin de placuta frontala si mergea Am apasat-o, se stingea pc-ul)mentionez ca fara a fi magistrala aceea conectata si cu biosul setat pe "pornire la revenirea curentului de stand by"pc porneste cu toate bipurile si buzzer-urile =-nu arata nimic pe monitor. Am observat ca radiatorul north bridge-ului frige rau (mai mult de 7 sec nu pot tine mana)...e normal? proc la max 40grade C. am schimbat pasta cand l-am curatat (am crezut ca praful facea pe undeva vreun scurt electric si cand m.b. il detecta si ordona inchiderea pc). Trebuie sa fac rost de o placa frontala.

| K0sti a răspuns (pentru liviuiacob88):

Este o chestie clasica la modelul asta de Dell! E o problema cu placa de baza, ce anume nu stiu, dar stiu pentru ca si eu am vandut asa ceva si au fost ceva probleme cu modelele astea!

| liviuiacob88 explică (pentru K0sti):

Mersi de lamurire am sa ma harai cu el asa macar stiu ca nu merita dati bani in el.

| K0sti a răspuns (pentru liviuiacob88):

Nu ai pentru ce!

| Jmecherosu14 a răspuns:

Am avut si eu aceiasi problema...sursa defecta

| liviuiacob88 explică (pentru Jmecherosu14):

Am probat sursa pe un alt sistem o saptamana ....nici o problema (acel sistem avea si vreo 3 coolere plus placa video dedicata) a dus sistemul fara probleme.