anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

am o problema cu un subwoofer.Pe unele melodii trage suspensia inapoi in loc sa o arunce in fata ( are cursa foarte lunga)si sunt ingrijorat, ca pe unele melodii daca nu iau semnalul din placa de sunet baraie.
Si cand l-am scos din icinta suspensia numai in jos functiona, deci era pe invers. or fi bornele inversate? am observat ca +-ul e la + si - la -.
si am observat ca daca apas putin in partea stanga freaca iar in dreapta nu, dar asa daca apas cum trebuie egal in aceleasi parti nu freaca.
subwoofer-ul e din 95 si difuzorul e de 80w made in germany.
NU pot spune modelul deoarece scrisul de pe magnet era sters.Si am mai aflat ceva, daca scot acele filtre de bass reflex (tuburile alea pe unde iese aerul)si atunci trage de tot suspensia nici de cum n-o arunca.
dar si in icinta si cu tuburile alea pe unele melodii tot o trage, si pe unele melodii chiar daca nu trage suspensia inapoi tot baraie daca nu las semnalul din placa de sunet.
Help. o fi din cauza ca trage suspensia inapoi sau din cauza ca freaca foarte mult in partea din stanga (am mai zis, daca apas putin de tot freaca dar daca apas in ambele nu freaca deloc)dau funda +vot, difuzorul are membrana din kevlar, suspensie de caucic, bobina dubla, 80w adevarati, magnet dublu (unu de 30 oz si unu de 40 oz )!
dau funda + vot!