| Bogdan70001 a întrebat:

Am o problema cu un telefon luat SH.
Recent am luat un telefon SH de pe OLX.Pachetul a venit si cand l-am deschis era EXTREM DE RECE! Telefonul a venit cu TOATE acesoriile originale,OS-ul din fabrica, tot ok, DOAR CA...Prima oara am intrat in setari sa umblu prin el,tot ok,DAR la un moment dat vad o pata galbena pe margine care s-a extins din ce in ce mai mult si in partea din stanga si in dreapta.Din fericire nu s-a extins foarte mult,dar tot este deranjant.
Arata ca si cum ecranul ar fi ars (bineinteles ca nu este, am inteles ca se cheama burn-in effect chestia asta)Si mai am un amic cu aceeasi problema, numai ca la el s-a intamplat din cauza ca a varsat ciocoalata calda pe display
TIN SA MENTIONEZ CA PACHETUL ERA EXTREM DE RECE SI AFARA FOARTE CALD.

Aveti idee ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Petele galbene apar din cauza supraincălzirii excesive a telefonului.
Atunci se poate filtra adeziv in display.
Cu cât e mai rece sunt mai puțin vizibile. La temperaturile actuale se accentuează.
A venit foarte rece deoarece cel ce ți l-a vândut știa asta.
Eu l-aș returna.
In caz contrar poți sa ii schimbi display.

| Bogdan70001 explică (pentru Violleta2022):

Mersi! Chiar cautam un raspuns de ceva timp! Si da telefon chiar obisnuieste sa se incalzeasca mai mult de cat trebuie uneori avand in vedere ca mai am un Xiaomi Redmi 4X (telefon despre care vorbeam era un Redmi NOte 3) bateriile sunt cam aceleasi.Chiar ma miram dc telefon (cand l-a luat) a fost 900 lei sil il dadea cu 400 lei
Ce teapa mi-am luat...

| gelu1970 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Bogdan, eu când ma refer la incalzire excesiva:
Lasat pe bordul mașinii in plina vara, lasat la soare pe plajă, etc.

| Bula a răspuns (pentru Bogdan70001):

N-ai luat teapa, s-a scazut pretul display-ului nou si inca putin... happy

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca coletul a fost transportat intr-o masina care avea aer conditionat sau a fost depozitat intr-o incapere rece, este explicabil.
Cat priveste pata cu care a venit, iarasi este ok, pentru ca l-ai cumparat SH si nu te poti astepta sa cumepri ceva imaculat, cand cumperi vechituri.

| Bogdan70001 explică (pentru Violleta2022):

Nu ai inteles, in prmele minute cand a venit telefonul era ok, aceea pata a aparut si s-a extins dupa ce a fost scos din colet.Pe langa asta nu stiu ce vezi tu vechitura la un Redmi Note 3 care a venit (ca aspect) impecabil, asta fiind singura problema

| Violleta2022 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Ai spus ca-i second hand, adica vechi, folosit, deci, nu poate fii impecabil.

| Bogdan70001 explică (pentru Violleta2022):

Sincer eu nu stiu cand l-a cumparat, posibil sa fie de cv timp, dar estetic a fost intretinut bine, din caquza asta l-am si cumparat, dar banuiesc ca gelu a avut dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acel moment cand TPU esueaza din a-ti strica GIF-ul cu compresia si arata mai misto asa decat originalul.