| Pitbull41 a întrebat:

Am o problema cu unitatea calculatorului. Totul a început ieri noapte când am observat că, calculatorul pornește singur, l-am închis însă a pornit iar singur, iar l-am inchis. Până pe la 4 dimineața nu s-a mai aprins singur așa că m-am culcat. Pe la ora 14 când m-am trezit am observat că pc-ul iar este pornit așa ca am băgat cablul de la sursă în altă priza, totul bine pana in dimineața asta când am pus mâna pe unitate și m-a curentat, nu tare dar s-a simțit ca niște pișcături. Am schimbat ștecherul și ștecherul l-am contactat la vechea priza unde era și înainte PC-ul și unde nu curenta. Însă și acum curentează, la fel ușor dar curentează. Țin să menționez că de 2 luni am monitorul stricat și fiind ocupată cu alte treburi nu am mai luat alt monitor, deci pcul a stat închis aproape 2 luni până când acum 2 zile l-am pornit să mă asigur că mai merge. De atunci în acea seară se aprindea singur iar acum curentează ușor. Pot exista ceva probleme dacă unitatea curentează ușor? Se pot arde piesele? Calculatorul merge bine, nu se mai aprinde. Aștept părerea voastră ce e de făcut.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

"Pot exista ceva probleme dacă unitatea curentează ușor? "

nu e bine: rotește ștecherul in priză (180 grade)

| Pitbull41 explică (pentru sierra1):

Am făcut asta și acum nu mai curentează niciunde unitatea, am încercat și cu o șurubelniță cu bec dar și cu mâna. Să înțeleg că asta a fost tot? Nu mai sunt probleme?

7 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Sunt electrician
DACA PRIZA AVEA IMPAMANTARE
nu te curenta

poti sa mori daca pui o mana pe carcasa acestui calculator si cealalta mana pe ceva care are legatura la pamant de exemplu partea metalica de la caloriferul de apa
sau vreo teava de gaze
sau vreo teava ne vopsita de apsa
sau alt echipament electric aflat in alta priza care chiar are legatura la pamant

rezolvarea ar fi sa iti pui impamantare
daa sare siguranta imediat ce ai pus in priza cu impamantare
inseamna ca sursa este defecta si trebuie schimbata
cand il bagi in priza cu imapamantare incerca stecherul in ambele pozitii adica invarte stecherul in priza din perte
pentru ca e posibil ca intr-una dintre pozitii sa nju explodeze

daa nu bubuie si nu sare siguranta inseamna ca nu e defect rau asa ca merge sa ii pui impamantare

NU LASA NICIODATA NICI UN FEL DE OBIECT ELECTRIC IN PRIZA NE SUPRAVEGHEAT!

| Pitbull41 explică (pentru zilog):

Am întors ștecherul și l-am băgat în priză, acum nu mai curentează deloc. Prima dată am testat cu o șurubelniță cu bec ca mai apoi să pun mâna.

| zilog a răspuns (pentru Pitbull41):

FELICITĂRI acum trebuie să îțî tragi împământare la priza respectivă.
înafară de asta acum notează atât pe perete căt și pe ștecher cu ojă cum este introdus în priză pentru că dacă îțî scoate cineva stecherul din priză să nu mai pierzi timpul pentru a a afla cum ar fi trebuit sa fie infipt in priza ci sa stii din prima!

| marinaru777 a răspuns:

Am avut o problema asemanatoare cu sursa se restarta, in sursa se strica niste condensatori datorita fluctuatiilor de tensiune la priza nu ai constant 220v, trebuie verificat si cablul de alimentare de la priza la calculator, iti recomand un service pc sa faca o constatare dar sa le duci si cablul tau de alimentare sa il verifice.

| Pitbull41 explică (pentru marinaru777):

Aparent a mers treaba cu băgarea ștecherului invers în priză, acum nu mai curentează deloc.

| sierra1 a răspuns (pentru Pitbull41):

Nu e aparent. e real!