| MarkSD a întrebat:

Am o problema de ceva vreme, mi se tot aude un,,cârâit" din unitatea centrala. Nu se aude foarte tare. Am verificat sa vad daca toate sunt bagate la locul lor, l-am curatat de praf dar nimic. In rest calculatorul merge bine nu am probleme, doar ca,, cârâit-ul" ala ma zgarie pe creier. Poate ajuta cu ceva, tin sa mentionez ca am un Intel core I5 7400, 8GB RAM, placa video Nvidia Ge force GTX 1050 TI si Windows 10 ProN pe el. Multumesc!

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă totul merge bine atunci "cârâitul" e de origine mecanică - vezi ce piese in mișcare ai pe acolo (cooler-e și altele). Procesorul și memoriile nu sunt in mișcare

| unvecin a răspuns:

Fă-ți o copie de siguranță la tot ce n-ai vrea să pierzi (poze etc.). Vezi să nu-ți fie pe moarte HDD-ul.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Sunt cateva situatii.
Fie este de la cooler ventilatorul are praf/atinge un cablu sau o mufa.
Fie de la sursa, aceeasi poveste cu ventilatorul si ceva care il atinge.
Hardul moare, si caraitul este de la scriere si rescriere.

Incearca sa pornesti unitatea fara capac si sa vezi daca atinge ceva in ventilator

| Ensiferum a răspuns:

100% este hardul celelalte fac alte sunete nu carait. Dupa ceva timp discul hardului face o pilitura si de acolo se aude, discul are putina uzura la interior. Nu te speria nu decedeaza asa usor, daca, caraie nu inseamna ca e pe duca.

| MarkSD explică (pentru Ensiferum):

Am desfacut carcasa si am ascultat mai atent. Sa stii ca de la Hard Disk se aude. Dar nu stiu de ce pentru ca calculatorul l-am cumparat acum cateva luni doar...

| Ensiferum a răspuns (pentru MarkSD):

Nu te stresa multe fac asa din fabrica nu e o problema care sa te ingrijoreze.