| ScortSyndicate90 a întrebat:

Am o problema enervanta! Am windows 10, desi totul merge bine nu am treaba netul merge bine am net de 1gb/s fibra optica ultima generatie si cu toate astea windows update cauta incontinu updateturi. Ce dureaza atat? De multe ori apare ca se descarca sau vazutul acela verde ca totul este la zi! Acm sta asa cu fraza "se cauta actualizari" sau "checking updates" minute poate chiar ore bune! De ce?

5 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

DACA (si cu parca, in rominica (i intentionat), ma cam indoiesc de mi se indoaie ca...) ai windows cu licenta, atunci poti sa suni mIRCosoftii si sa ii intrebi pana in panzele albe ce rahat mananca si de ce... (btw, mIRCosoftii au reprezentanta in rominica, asa ca nu te costa mai nimic sa le dai telefon)

DE CE?!? PENTRU CA AI DREPTUL LA ASTA, PE BUNE!

daca nu ai licenta pe bune (lucru de asteptat), adunci cauta pe google "disable windows 10 update", nu e chiar simplu (implica group policy si alte placeri, dar, reusesti tu

| ScortSyndicate90 explică (pentru ziftode):

Am totul cu licenta inclusiv windowsul! Eu nu am ceva piratat sincer detest windowsul piratat! Dar totusi faza e ca sta foarte mult cand verifica actualizarile! Nu stiu de ce voi aveti impresia ca windows fara licenta (piratat) luat de cine stie unde e cel mai bun, din contra e o prostie care duce doar la esecuri din punctul meu de vedere! Repet am totul cu licenta cum pot rezolva asta?

| ziftode a răspuns (pentru ScortSyndicate90):

Atunci suna la Microsoft, AI DREPTUL, este inclus in banii dati pe licenta, ei o sa stie mai bine decat oricine care e problema sau unde sa te uiti

mai ales ca nu ti-a raspuns nimeni aici, doctorandus ti-a raspuns cum sa practic instalezi un nou windows peste, chestie care s-ar putea sa rezolve problema, s-ar putea sa NU, sau sa instalezi din nou, chestie care inseamna ca incepi windows-ul de la 0

in alta ordine de idei, tot am dormit, si dimineata am idei mai "clare", singurul loc unde ai putea gasi o explicatie la problema ta si anume, uita-te in event viewer, logurile system, application, sau custom logs (e acolo unul facut special sa prinda toate erorile din systemul de loguri)

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Intri in windows update si in dreapta ai optiuni de setari si acolo schimbi setarile de actualizare