| denis223 a întrebat:

Salut tpu.Am o problemă foarte mare în legătură cu un stick.Am Windows-ul pe el, i l-am dat unui prieten și i-a băgat unei fete Windows-ul, acea fată avea calculatorul virusat praf, și eu aveam nevoie de Windows pentru noul hard să îl instalez pe el.Iar acum nu știu cum să dezinfectez stick-ul fără să stric și hardul acesta sau altul.De asemenea nu am posibilitatea de a copia altul pe alt stick deoarece nu vreau să îl virusez și pe acela din calculatoarele altora, iar nimeni nu dorește să riște să il introducă pentru că cred și ei că e virusat.Niste ajutor? Dau funda și vot! Chiar nu am posibilitatea să fac rost de alt Windows...

7 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Sistemul de operare se instaleaza din DOS, nu e nevoie sa se deschida sistemul de operare instalat anterior si asa nu ai cum sa ti se viruseze stick-ul.

Bula
| Bula a răspuns:

Eu n-am inteles...
- Daca a instalat windows-ul acelei fete, cum s-a virusat calculatorul ei dupa aceea? De la stick-ul tau?
- De ce nu dezinfectezi stick-ul pe un calculator care are instalat antivirus?
- Daca bootezi calculatorul de pe stick si instalezi de pe el, ce problema mare s-ar putea intampla?
- De ce nu instalezi de pe CD/DVD, sa nu se poata virusa?

| lpavel a răspuns:

Poti descarca un alt windows de pe net iar stickul il formatezi si gata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iei bitdefender pe sistemului unui prieten, ii actualizezi baza de date a antivirusului la ultima versiune disponibila, introduci stick-ul in pc, si direct click dreapta, scan, nu are cum sa infesteze instant calculatorul, nici un virus nu este asa de exagerat, doar daca e special facut ca la insertia stick-ului in pc, sa fie special pentru cineva facut sa ii faca ravagii grave, am vazut asemenea cod de virus, dar sunt raritati.
Ca sa faci ceva mai rapid, dai click dreapta, il formatezi cu quick format, il scanezi cu bitdefender sa fii sigur ca nu mai are virusi si gata, faci alt windows bootabil pe acel stick cu programul rufus, nu e asa complicat, fiti putin mai sigur pe voi.

| denis223 explică (pentru anonim_4396):

Dar toti prietenii mei nu vor. sunt speriati de bombe... Zici ca le mananc calculatorul...

| anonim_4396 a răspuns (pentru denis223):

Pai si ce-mi spui mie, astia-s prietenii tai nu ai mei. Daca nu vor asta este, alt stick, incerci tu o modalitate sa instalezi windows-ul de pe acel stick, fara nici un efort, nu se viruseaza doar daca i-ai instalat acelei fete pc-ul, chiar daca avea virusi, totusi, in cat timp sa fi luat un virus sa fim seriosi.

| WxRo a răspuns:

In primul rand faci asta :
http://www.redmondpie.com/......windows-8/
Sa ai un antivirus in pc si un malwarebytes.
Apoi bagi stick-ul in pc si ii dai direct format din cmd. Nu il accesezi in windows explorer.
Apoi faci un alt stick bootabil cu rufus.
Problema rezolvata.