| deniscotovanu a întrebat:

Am o problemă in legătură cu PC-ul, cand il deschid mi se deschide fereastra "Start Up Repair".
Imi mai scrie ca disk-ul are o eroare si pot asteptat pana la o ora ca sa se completeze. Problema e ca am asteptat si cate 2 ore si nu se intampla nimic...
Stiu ca rezolvare simplă ar fi sa dau restart la Windows, dar as vrea sa pastrez tot ce am acum in PC, macar sa pot sa le descarc undeva.
Multumesc anticipat, eventual daca e ceva mai mult de explicat putem vorbi si in privat.Ideea e ca vreau sa știu daca este vreo metodă de a reveni la actualul Windows.
DAU FUNDA DOAR DUPA CE REUSESC SA REZOLV PROBLEMA

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Ai dreptate! N-am fost atent. Oricum sfatul de mai sus este bun ca sa nu mai tii toate prostiile pe HDD. Eu nu tin nimic pe el. Am un SSD de 120 Gb aproape gol si un HDD de 500 Gb gol de tot. Cat despre recuperarea datelor trebuie sa ai pe ce le recupera. Iti trebuie un HDD si si un DVD sau stick cu unul din programele:
TestDisk: http://bit.ly/2C4qfQq
Recuva: http://bit.ly/2zSCobL
Photorec: http://bit.ly/2C48i4F
Mai este o solutie. Daca ai cel putin doua partitii ale HDD-ului si ai salvat totul pe partitiaD:\ poti instala Windowsul pe partitia C:\ si nu vei pierde datele de pe D:\.
Mai poti incerca ceva: sa bagi un DVD cu Windowsul si sa incerci repararea Windowsului. Nu garantez ca va merge.

8 răspunsuri:
| BostanDaniel1974 a răspuns:

Ce windows ai?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti sa dai restart la PC. Ala nu este telefon mobil. Poti sa instalezi Windowsul iarasi. Ca sa pastrezi ce ai pe PC salveaza in Cloud. Daca ai o adresa de Gmail ai automat 15 Gb de Cloud. La Google acesta se numeste Drive si-l gasesti in partea dreapta pe browser. unde sunt cele 9 puncte sub forma de patrat. Mai ai 5 Gb gratuit daca ai un cont de Microsoft. Se numeste OneDrive. Mai ai in Dropbox, 2 Gb. Apoi in MEGA 15 Gb, Box = 10 Gb, si Copy.com cu 15 Gb. Astea sunt gratuite. Cu suma modica de 2, 9 lei, lunar, poti sa inchiriezi si de la DIGI 50 Gb. Poti sa suni la ei si sa-i intrebi ca imi pare ca trebuie sa fii clientul lor!

| deniscotovanu explică (pentru Salontanul):

Ma refeream la reinstalat, dar cum salvez eu respectivele fișiere daca eu nici macar nu trec de respectiva fereastră?

| flixbuster a răspuns (pentru deniscotovanu):

Pornesti cu un USB stick/DVD Linux Live (va trebui sa il faci pe un alt calculator) si salvezi fisierele (ideal pe un HDD USB).

Recomand Xubuntu 18.04.1 64 biti:
http://mirror.nl.leaseweb.net/......-amd64.iso

| BostanDaniel1974 a răspuns:

F11 si la optiuni ai in loc de reset continua cu win7

| deniscotovanu explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult de sfaturi, mai întâi incerc sa vad daca il pot repara si apoi daca nu merge instalez widows-ul, pe C aveam doar Windwos-ul si ceva date, in fine, multumesc inca o data?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru deniscotovanu):

Multumesc si eu pentru funda! Succes!